Zika virüsü taşıyan sivrisinekler İstanbul’da görüldü! Birçok mahalle çekince altında

İstanbul‘da son günlerde sivrisineklerde artış dikkat çekiyor. Birçok mahallenin sakinleri sivrisinekten rahatsız. O mahallelerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalle sakinleri, yakındaki dere sebebiyle artan sivrisineklerin soktuğu çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söylemiş oldu. Sivrisineklerin soktuğu evlatların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalle sakinleri, durumun çözümü için yetkililere seslendi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, artan sineklerin ‘Aedes’ ve ‘Culex’ türü bulunduğunu belirtti. Midilli, yalnız ilaçlama yönteminin başarı göstermiş olmadığını söylemiş oldu.

Midilli, iklim değişikliği ile beraber bilhassa sivrisineklerde artış bulunduğunu belirterek, “Sivrisinekler oldukca fazla hastalığa vektörlük yapıyorlar, bu tarz şeyleri taşıyorlar ve sokarken de insanlara bu hastalıkları bulaştırıyorlar. İstanbul için mühim olan iki cins var. Biri daha ilkin de burada mevcud Culex cinsel. Culex cinsel ile bilhassa Batı Nil Ateşi bulaşabiliyor. Daha ilkin Türkiye’de vakalar oldu sadece 2020 yılından beri Türkiye’de olay yok. Kuşlardan kan emen Culex cinsel sivrisinekler insanlara da bulaştırabiliyorlar fakat insanoğlu yeniden hastalığın yayılmasında rol oynamıyorlar. Batı Nil Ateşi’nin büyük bir çoğunluğu rahat bir gribal enfeksiyon bulgularla kendi kendine iyileşen hastalık tablosu geliştiriyorlar” dedi.

Zika virüsü taşıyan sivrisinekler İstanbul'da görüldü! Birçok mahalle tehlike altında

Prof. Dr. Kenan Midilli, ilaçlama yöntemi ile netice elde edilmeyeceğini belirterek, “Aedes cinsel sivrisinekler, bilhassa daha önceleri Afrika ve Asya’da yaygın olarak bulunan sineklerdir. Bunlar da zika virüsünü bulaştıran sineklerdir. Bilhassa dünyada otomobil lastiklerinin dolaşımının artmasıyla beraber bu sivrisinekler yayıldı. Ilkin 1960 yıllarında İtalya’da girdi. Bizlere 2010 senesinde batı sınırından giriş oldu. Şu an neredeyse tüm kıyılarımıza yayılmış durumda. İlaçlama yöntemi tercih edilen yöntemlerden bir tanesi fakat uzun vadeli başarı göstermiş olan bir yöntem değil. Oldukca çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Sivrisinekler, yumurtalarını su birikintilerine bırakıyorlar.

Su birikintilerinin yok edilmesi lazım. Otomobil lastiklerinin içindeki sular, saksı diplerinin içinde kalan sular şeklinde alanları bile çoğalmak için kullanabiliyorlar. Etraftaki su birikintilerini kurutmak lazım. Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var fakat ilaçlama yöntemi oldukca geçerli bir yöntem değil zira oldukca agresif bir yöntem. İzlenmesi ve lüzumlu olan aslolan kaynakların kurutulması gerekiyor” diye konuştu.

Zika virüsü taşıyan sivrisinekler İstanbul'da görüldü! Birçok mahalle tehlike altında

Sivrisineklerden dolayı gece uyumadan ilkin camlarını kapattıklarını belirten mahalle sakini Orhan Akyıldız, “Normalde bu sivrisinekler aşağıdaki dereden geliyor. Dereden sonrasında daha oldukca çoğaldı. Dereye bakmıyorlar. Yılanlar bile evlerin kenarlarına geliyor. Torunlarım var geceleri sivrisinek olduğu vakit duramıyoruz. Bir otomobil ilaçlamak için geliyor fakat herhalde yetersiz geliyor. Akşamları pencereleri açamıyoruz zira çıkar oluyor” diye konuştu.

Mehmet Dalaşan de yetkililere seslenerek, “Evlatların hepsi yaralandı. Gece saat 03.00-04.00 civarlarında yatıyoruz. Kaşınıyoruz, gidip ilaç alıyoruz. Dereye bir deva bulsunlar” dedi. Cemal Yeşilbaş ise “Oldukca sivrisinekler var. İlaçlanıyor fakat boş arsaların oldukca iyi ilaçlanması lazım” şeklinde konuştu.

Beylikdüzü İstanbul 3. Sayfa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.