Yıldırım Kaya: “Uzmanlık ve Başöğretmenlik Imtihanı İçin Anayasa Mahkemesi’nin Sonucu Beklenmeli”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi‘nin sonucu açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarının yapılmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Kaya, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Uzmanlık ve Başöğretmenlik imtihanı niçin Anayasa Mahkemesi‘nin sonucu beklenmeden yapılmaktadır?” diye sordu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine nazaran; 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak suretiyle toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını deklare etti.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) adresi üstünden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri içinde eğitimlere katılacakları duyuruldu.

CHP’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi‘ne başvurduğunu hatırlatan Yıldırım Kaya, Ulusal Eğitim’in Anayasa Mahkemesi‘nin kararını beklemeden uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarını yapmaması icap ettiğini beyan etti.

“KANUNA AYKIRI DEĞİL Mİ?”

Kaya, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği sual önergesinde şu soruları yöneltti:

“Ulusal Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik mesleğini uzmanlık mesleği olarak kabul etmekte midir? Bakanlığınızca öğretmenlik bir uzmanlık mesleği olarak kabul ediliyorsa, niçin uzmanlık imtihanı yapılmaktadır? Kamuda kariyer sınavla kazanılmazken, öğretmenlere imtihan mecburiyeti getirilmesinin sebepleri nedir? Sınava girmek için video seyretmek niçin mecburi tutulmaktadır? Uzmanlık ve Başöğretmenlik imtihanı niçin Anayasa Mahkemesi‘nin sonucu beklenmeden yapılmaktadır? Uzmanlık ve başöğretmenlik imtihanlarının Anayasa Mahkemesi sonucuna kadar ertelenmesi düşünülmekte midir? Öğretmenlere sınava girmeye hak kazanmaları için yaz tatilinde 180 saatlik eğitim videolarını eksiksiz seyretme şartı getirilmesi kanuna aykırı değil midir?”

ulusal eğitim bakanlığı Anayasa Mahkemesi Yıldırım Kaya Mahmut Özer Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.