Yeni av sürem öncesinde palamudun görüntü vermesi balıkçıları umutlandırdı

– Yeni av sürem öncesinde palamudun görüntü vermesi balıkçıları umutlandırdı

1 Eylül’de açılacak olan av sezonu öncesi Karadeniz’de palamudun görünmesini değerlendiren balıkçılar, bu sürem bolca olacağını belirttiler

TRABZON – Karedeniz’de bu yıl palamudun bolca olacağı belirten balıkçılar buna yönelik işaretlerin şimdiden ümit verici bulunduğunu söylediler.

Palamudun bu yıl fazlaca erken göründüğünü bunun da yeni sezonda bolca olacağı işaretini verdiğini belirten balıkçılar, palamudun yanı sıra lüfer ve çinakopun da bolca olacağını belirttiler.

Ortalama 50 senedir balıkçılıkla uğraşan Erol Obuz Özçilingir, şu an Karadeniz’de görülen palamudun fazlaca ufak olduğundan avlanmasının yasak bulunduğunu belirterek bu sürem Karadeniz’in bolca balık vereceğini söylemiş oldu.

Karadeniz’de şu an görülen çingene palamudunun ağırlığı 200 gram dolayında bulunduğunu 1 Eylül’de başlamış olacak yeni sezona kadar 1 kilograma ulaşacağını belirten Özçilingir, “Bu yıl palamut bir ay öncesinden fazlaca erken geldi. Şu anda ağırlıkları 200-250 gram dolaylarında. Normalde bir ay sonrasında başlaması gerekirdi şu anda denizde balık bolluğu var diyebiliriz. Dolayısıyla bu yıl palamutta bolca olacak lüfer de bolca olacak çinakop ta bolca olacak bu yıl denizde bolluk olacak. Şu anda ufak kayıklara oltayla palamut tutma yasağı var bu iyi bir şey. Çingene palamutu şu an oltacılara yasak” dedi.

Geçen seneki balık sezonunda palamudun av vermediğini 1 Eylül’de başlamış olacak yeni sürem öncesinde görülmesinin bolca olacağı görüntüsü verdiğini kaydeden Özçilingir, “Normalde palamut bir ay evvel görüldü. Dolayısıyla bu da güzel bir işarettir. Karadeniz’de boydan boya her tarafta palamut var. 1 Eylülde av sezonu açılıyor dolayısıyla bu palamutlar büyüyor. 1 Eylüle kadar ağırlığı 1 kilograma yakın olacak. Şu an palamutlar fazlaca ufak dolayısıyla bu palamutlar büyüyüp av verecek. Büyük tekneler şu an yasak dolayısıyla onların avlama durumu yok. Kıyı balıkçılarda uzatma yasağı var. Kıyı balıkçıları mezgit için attığı oltaya azca da olsa çingene palamudu takılıyor. Palamut devamlı gezen bir balık bigün Trabzon’da bigün Rize’de, Hopa’da, Ordu’da. Geçen yıl palamut istenilen düzeyde av vermedi. Bu sürem işaretler iyi yönde bayağı palamut var. Palamudun yanı sıra lüfer, çinakop ta olacak. Geçen yıl palamut olmamıştı sadece ondan önceki yılda fazlaca güzel palamut olmuştu. Palamut bir yıl oluyor bir yıl olmuyor. Şu an palamut satışı yok yasak” diye konuştu.

Karadeniz Trabzon Eylül Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.