Tüm Yazılar

Yarımburgaz Mağarası Nerede, Iyi mi Gidilir? Yarımburgaz Mağarası Zamanı Ve Özellikleri…

Yarımburgaz Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Yarımburgaz Mağarası Tarihi Ve Özellikleri...

1. Aşama Arkeolojik Organik Sit Alanı şeklinde kabul edilmiştir. Mağarada yapılmış olan emekler neticesinde Paleolitik Çağa ilişkin olan pek oldukça belge bulunmuştur.

Yarımburgaz Nerededir?

Yarımburgaz Mağarası Marmara Bölgesi içinde yer edinen ve Türkiye’nin en mühim sayılan sit alanlarından birisidir. Mağaranın geçmişi ise 400.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır.

Yarımburgaz Mağarası’nın Zamanı Özellikleri Nedir?

Yarımburgaz Mağarası ilk olarak Abdullah Bey tarafınca 19. yüzyıl içinde tanıtılmıştır. Mağarada yapılmış olan ilk kazılar ise Şevket Aziz Kansu önderliğinde Kılıç Kökten idaresinde gerçekleşmiştir. İlk kazı kapsamı 1963 tarihinde mağaranın giriş kısmında yapılmıştır. 1964 ile 1965 evveliyatına gelindiği vakit mağara kısımlara ayrılmıştır ve sistemli bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Mağara 1966 tarihinden 1986 senesine kadar tahrip edilmiştir. Bundan dolayı bu zamanda tekrardan bir Yarımburgaz kazısı yapılmıştır. Bu kazı neticesinde Yarımburgaz Mağarası’nın en eski yerleşim alanının Paleotik döneme ilişkin olduğu belirlenmiştir.

Yarımburgaz Mağarasına Iyi mi Gidilir?

Yarımburgaz Mağarasına bakıldığında bu mağaranın İstanbul il sınırları içinde bulunmuş olduğu görülmektedir. Mağara il merkezinin yirmi iki kilometre şimal batısında yer almıştır. Bununla birlikte Küçükçekmece’nin Altınşehir adında olan bölgesinin bir kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Güneyde yer edinen Küçükçekmece sahilinden itibaren ortalama olarak 1,5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yarımburgaz Mağarasına gidebilmek için Halkalı Altınşehir otobüs hattında yer edinen araçlar yardımıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Yarımburgaz Mağarası’na Meydana getirilen Kazı Emekleri ve Bulgular Nedir?

Yarımbugaz Mağarası kapsamında yapılmış olan emekler kapsamında elde edilmiş olan veriler Yarımburgaz’ın şuan için Alt/Orta Pleistosen ve büyük olasılıkla de Çibanyen’e ilişkin olabileceği konusunu göstermektedir. Bu durum da Yarımburgaz’ın Türkiye içinde bugün için bilinmekte olan en eski yerleşim alanı bulunduğunu ortaya çıkarmaktadır ve Avrupa kıtasının yerleşim alanında da bir vazife görmüş olabilme ihtimalini düşündürmektedir.

Yarımburgaz Mağarası’nın Önemi Nedir?

Son senelerde İstanbul’da ve yakın çevresinde birbiri arkasına meydana gelen arkeolojik bulgular aracılığı ile insanlık evveliyatına yönelik oldukça mühim niteliklere haiz olan bilgiler elde edilmiştir. Küçükçekmece Gölü’nün ortalama olarak bir buçuk kilometre civarınsa yakınında mevcut halde olan Yarımburgaz Mağarası bunlardan bir tanesidir.

Yukarı ve Aşağı Mağara dahil olmak suretiyle iki bölümden oluşmakta olan Yarımburgaz Mağarası’ndan çıkarılmış olan taş aletler ile, ilkel insan izlerinin 400 000 yıl öncesine kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Yarımburgaz Mağarası kapsamında Pleyistosen arkeolojisi ile ilgili emekler yoğun olarak 1988 ile 1990 seneleri içinde gerçekleşmiştir. Bu emekler esnasında Yarımburgaz Mağarası’nın yalnızca kültür zamanı ile ilgili değil bununla birlikte tafonomi, arkeozooloji ve jeomorfoloji emekleri da yapılmıştır.

Yarımburgaz Mağarası’nın Özellikleri Nedir?

Yarımburgaz Mağarası’nın Bizans süreci kapsamında düzenlemeler yapılarak kilise şeklinde kullanıldığı düşünülmektedir. Duvarda yer edinen hatıl deliklere bakılması ile beraber mağaraya çekme kat yapılmış olduğu da anlaşılmaktadır.

Kilisenin ise Yarımburgaz Mağarası’nın dış kısmındaki manastır ile ilgili olduğu da görülmektedir. Yukarı mağaradan alt bölümde yer edinen galeri kısmına menderesler çizilerek ara ara geniş nitelikli salonlara dönüşmüş olan kısma ise ağız kısmında bulunan rampadan geçilmektedir. Yukarı mağaranın körlenmesi durumuna rağmen aşağı olan mağara 600 metre civarında içeri girmektedir.

Aşağı mağara ortalama olarak 240 metre yürümenin arkasından çatallaşma olduğu ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen çatallaşmanın sağda kalan kısmı soldakine kıyasla oldukça daha geniştir ve bununla beraber bir dehlizden geçilmektedir. Mağaranın iç taraflarına inmenin mümkün olmamasından dolayı bu mağaranın gerçek olan yüksekliği bilinmemektedir.

Yarımburgaz Mağarası’ndaki Buluntular Nedir?

Yarımburgaz Mağarası Pleistosen Periyodu bulguları içinde şüphesiz insanları direk olarak ilgilendiren buluntu çeşidi o dönem içinde yaşayan insanların oluşturup, kullanmış olduğu taş aletlerini ifade etmektedir ve bu bulgular da detaylı olarak da yayınlanmıştır.

Üç yıl süresince devam etmekte olan emekleri neticesinde, tamamının aynı teknokültürel kapsam içinde değerlendirildiğinde taş piyasasına ilişkin olan toplamının 1675’i bulmuş olduğu ve süreci için oldukça yüksek bir sayıya ulaşmış oranda taş aletleri ele geçmiştir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu