Yale Üniversitesi ölüme meydan okudu: Ölen domuzların kan dolaşımı ve hücreleri tekrardan canlandırıldı – Sıhhat Haberleri

Yale Üniversitesi’nden bilim adamları, kalperinin durmasından sonrasında hücreleri ve bazı organları koruyarak oksijenin ölü bir domuzun vücudunda tekrardan dolaşmasını elde eden OrganEx adlı bir sistem geliştirdiklerini duyurdu.

Karşılaştırmalı tıp, genetik ve psikiyatri profesörü olan ve emek harcamayı yöneten Dr. Nenad Sestan, “Bu hücreler, çalışmamaları gerektiğinden saatler sonrasında da çalıştı. Bulgularımız ölümden bir saat sonrasında bile hücrelerin ölümünün durdurulabileceğini ve birçok dirimsel organda işlevlerinin tekrardan sağlanabileceğini gösteriyor” dedi. 

Nature adlı bilimsel dergide piyasaya çıkan çalışmaya dahil olmayan New York Üniversitesi’nden  Dr. Sam Parnia ise  “Bu hakkaten dikkate kıymet ve inanılmaz derecede mühim bir emek verme. Ölümden sonrasında, beyin benzer biçimde memeli organlarındaki (insanoğlu dahil) hücrelerin saatlerce ölmediğini gösteriyor. Bu, ölüm sonrası döneme oldukça yaklaştığımızı gösteriyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. 

Yale Üniversitesi'nden bilim insanları, ölen bir domuzun kan dolaşımını ve hücrelerini canlandırmayı başardı.
Yale Üniversitesi’nden bilim adamları, ölen bir domuzun kan dolaşımını ve hücrelerini canlandırmayı başardı.

ORGANEX SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

OrganEx sistemi, ölü domuzların kan damarlarına kanla karıştırılmış perfüzat isminde olan bir sıvı pompalayarak çalışıyor. Perfüzat, hemoglobin proteininin bileşik bir formunu ve hücreleri korumaya ve kan pıhtılarını önlemeye destek olan öteki birkaç bileşik ve molekülü içeriyor. Araştırmacılar,  OrganEx ile meydana getirilen tedaviden altı saat sonrasında  kalp, karaciğer ve böbrek dahil olmak suretiyle domuzların vücudunun birçok bölgesinde belirli temel hücresel işlevlerin etken bulunduğunu ve bazı organ işlevlerinin restore edildiğini buldu.

Bununla beraber araştırmacılar, çalışmalarında ortalama 100 domuz kullandıklarını ve anestezi altındaki hayvanlara suni bir halde kalp krizi geçirtilerek öldürdüklerini belirtti. 

Sestan, “Araştırma bununla birlikte bilim adamlarının ölüm sürecini daha iyi anlamalarına destek oluyor. Bu  nispeten azca çalışılmış bir şey. Kalbin atması durduktan birkaç dakika sonrasında, kan akışı durur ve  bir takım biyokimyasal vaka adım atar. Buna  hücrelerin hayatta kalmak için gereksinim duyduğu oksijen ve besinlerin durması niçin olur. Arkasından hücreler yok olmaya adım atar” dedi. 

OrganEx sistemi, ölü domuzların kan damarlarına kanla karıştırılmış perfüzat adı verilen bir sıvı pompalayarak çalışıyor.
OrganEx sistemi, ölü domuzların kan damarlarına kanla karıştırılmış perfüzat isminde olan bir sıvı pompalayarak çalışıyor.

Öteki taraftan, OrganEx sistemi aynı ekip tarafınca 2019’da gösterilen ve domuzların beyinlerine suni kan gönderen ve mühim nöral fonksiyonların bozulmasını önleyen BrainEx adlı benzer bir gözlem sistemi kullanan araştırma üstüne kuruldu.

ARAŞTIRMA İNSANLARA NASIL UYGULANACAK?

Bilim adamları, emek harcamaları  hala fazlaca erken bir aşamada ve deneysel olsa da, domuzlardaki çalışmalarının sonunda insanlara uygulanabileceğini umduklarını deklare etti. Araştırmacılar, ilk olarak geliştirdikleri sistemin insanoğlu arasındaki organ nakillerini kolaylaştırabileceğini söylemiş oldu. 

Yale Disiplinlerarası Biyoetik Merkezi direktörü olan çalışmanın ortak yazarı Stephen Latham, “OrganEx sisteminin bir donörden alınan organların uzun bir süre korunması açısından büyük bir atılım yaratacağına inanıyorum. Ölen bir insanoğlunun organını alabilir ve onu perfüzyon teknolojisine bağlayarak gereksinim duyan bir alıcıya ulaştırmak için uzun bir süre süresince uzun mesafelere taşıyabilirsiniz” dedi.

Bilim insanları, geliştirdikleri yeni sistemin insanlarda organ naklini kolaylaştıracağını söyledi. Buna göre ölü bir insandan alınan organ, çok daha uzun bir süre boyunca daha uzak mesafelerde yaşayan alıcılara ulaştırılabilecek.
Bilim adamları, geliştirdikleri yeni sistemin insanlarda organ naklini kolaylaştıracağını söylemiş oldu. Buna nazaran ölü bir insandan alınan organ, fazlaca daha uzun bir süre süresince daha uzak mesafelerde yaşayan alıcılara ulaştırılabilecek.

Öte taraftan araştırmacılar, domuzları hiçbir şekilde hayata döndürmediklerini ve organların nakil için kullanılabilir olup olmadığını idrak etmek için daha çok emek verme yapılması icap ettiğini açıkça altını çizdi.

Latham, “Bu çalışmaya dahil edilen domuzların herhangi bir organının başka bir hayvana nakledilmeye hazır bulunduğunu direkt söyleyemeyiz. Organların hepsinin çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Biz hücresel ve metabolik seviyelere baktık. Herhangi bir hayvana yaşam verdik diyebilmemiz için hemen hemen fazlaca erken” açıklamasında bulunmuş oldu. 

Öte taraftan, Hollanda’daki Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Robert J. Porte, araştırmanın kalp krizi yada nüzul geçiren insanoğlu için de yeni tedavi stratejilerine yol açma potansiyeline haiz bulunduğunu belirterek, “OrganEx sisteminin  acil bir durumda bu tür insanları tedavi etmek için kullanılabileceğini hayal edebiliriz. Sadece, belirli klinik durumlarda sistem bileşenlerinin güvenliğini doğrulamak için ilkin daha çok araştırmaya gereksinim duyulacağını belirtmek gerekir” dedi.

COVİD-19’DAN ÖLÜMLER ÖNCEKİ HAFTAYA GÖRE YÜZDE 57 ARTTI


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.