WhatsApp, 24 Ekim’den itibaren iOS 10 ve iOS 11 işletim sistemlerini kullanan telefonlarda çalışmayacak

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, hem Android hem de iOS cihazlara uzun senelerdir destek veriyor. Sadece uygulamaya yeni özelliklerin eklenmesi, artık eski işletim sistemini kullanan her cihazda desteklenmiyor. Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp’ta desteği kesmek zorunda kalıyor.

Eski işletim sistemleri için WhatsApp uygulamasının desteğini kesen WhatsApp, kısa sürede bu listeye iki işletim sistemi daha ekledi. Senelerdir iPhone’ların eski sürümüne destek veren şirket, artık iOS 10 ve iOS 11 sistemini kullanan cihazlar için WhatsApp’ın fişini çekecek.

24 Ekim 2022’den itibaren iOS10 ve iOS11 sistemini çalıştıran cihazlar, artık belirlenen sürenin sonunda uygulamayı çalıştıramayacak. Bu, gelecek aylarda; iPhone5 ve iPhone 5C için desteğin kesileceği anlamına geliyor.

Sadece her iki telefona haiz kişiler için hâlâ bir talih var. Eğer iPhone 5C ve iPhone 5S kullanıyorsanız, en geç 24 Ekim’e kadar telefonlarınızı iOS12 sistemine güncelleyebilirsiniz. Bu sayede WhatsApp’ı minimum bir yıl daha kullanma şansınız olacaktır. Sadece telefonlarınızın güncellemesini yapmayıp, bunun yerine iOS 10 ve iOS11’i kullanmaya devam ederseniz, ne yazık ki 24 Ekim itibariyle WhatsApp’ı cihazlarınızda çalıştıramayacaksınız.

Bilinmiş olduğu suretiyle WhatsApp, birkaç yıl destek verdikten sonrasında eski işletim sistemleri için uygulamanın kullanımını durduruyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi devamlı güncelenen WhatsApp’ın yeni özellikleres ulaşması; ikinci ise güvenlik önlemleri. Her iki durum göz önüne alındığında WhatsApp’ın desteği sona erdirmesine düzgüsel karşılanabilir.

Erdem Aksoy

Toplumsal Medya Whatsapp Teknoloji Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.