Veli Ağbaba, Danıştay’ın “Gri Geçişlik” Kararını Değerlendirdi: “Herhalde Suçlu Bu Vakası Ortaya Çıkaranlardır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ; Danıştay’ın, Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafınca hizmet damgalı geçişlik düzenlenerek Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesi ile ilgili soruşturma iznini kaldırma sonucuna tepki gösterdi. Ağbaba, “Herhalde burada suçlu, vakası ortaya çıkaran Cumhuriyet Halk Partisi olacak. Burada hem hukuka olan itimat bitmiştir hem de İçişleri Bakanlığı bu mevzuda görevini yapmayarak sınıfta kalmıştır” dedi.

Danıştay 1. Dairesi, Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafınca gri pasaportla Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ilgili yürütülen soruşturmada; üç şahıs hakkında İçişleri Bakanlığı tarafınca verilen soruşturma izninin kaldırılmasına oyçokluğu ile karar verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, karara tepki gösterdi.

Ağbaba, şunları söylemiş oldu:

“Hukuka olan itimat azalıyor. Tamamen siyasal bir kararla, gene karşı karşıyayız. Türkiye’nin görmüş olduğu dünyada ses getiren mühim bir skandal ortaya çıkmıştı. Burada devletin vermiş olduğu gri hizmet pasaportuyla bir gezi gerçekleşiyor. Bunun organize bir VIP insan kaçakçılığı olduğu ortaya çıktı. Sağından da baksanız, solundan da baksanız bu bir kabahat unsuru içeren bir vaka

Belediye Valiliğe, Valilik İçişleri Bakanlığına, İçişleri Bakanlığı da topu Danıştay’a atıyor. Herhalde burada suçlu, vakası ortaya çıkaran Cumhuriyet Halk Partisi olacak.

İnsan ne söyleyeceğini, iyi mi bir yorum yapacağını bilemiyor. Suçlu herhalde otobüs şoförü ya da bu vakası ortaya çıkaran Cumhuriyet Halk Partililer. Bu şekilde bir vakada soruşturma izni verilmemesi; Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sudan sebeplerle görevden alınırken, AKP’li belediyelerin korunmaması da mümkün değildi. Burada hem hukuka olan itimat bitmiştir hem de İçişleri Bakanlığı bu mevzuda görevini yapmayarak sınıfta kalmıştır. İçişleri Bakanı’nın esasen bu mevzuda sıhhatli ve objektif bir karar vermesi mümkün değildi.

Organize bir vaka.  Bir ayağı Almanya’da bir ayağı Bingöl’de bir ayağı Malatya’da. Şimdi kimse suçlu değil. Herhalde suçlu bu vakası ortaya çıkaranlardır. Maalesef burada ortaya çıkan vaka bir koku benzer biçimde Türkiye’ye yayıldı. Hepsinin de bu işte parmağı var. Bunun takip edeni olacağımızı izah edelim. Bunu mecliste ve öteki platformlarda dile getireceğiz. Fakat tuzun koktuğu bir yerle karşı karşıyayız.”

Cumhuriyet Halk Partisi Veli Ağbaba Danıştay Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.