Van’ın ilk sutopu ekibi, ligde savaşım etmek istiyor

Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde bu yıl ilk kez kurulan adam sutopu ekibi, ligde savaşım etmek için Türkiye Sutopu Federasyonuna yapmış olduğu başvurunun sonucunu bekliyor.

Türkiye’nin en büyük gölünün bulunmuş olduğu Van’da, yüzmenin de öteki spor dalları benzer biçimde ilgi görmesi için emek harcama başlatıldı. Bu kapsamda Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kentin ilk adam sutopu takımını kurdu.

Meydana getirilen seçmeler sonucu 15-19 yaş grubundaki 16 sporcunun seçildiği takımın, federasyonun belirleyeceği ligde savaşım etmesi için Türkiye Sutopu Federasyonu’na müracaat yapılmış oldu. Meydana getirilen başvurunun sonucunu bekleyen Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, lige katılmalarının onaylanması durumunda belirlenen programa gore maçlara çıkacak.

İranlı alıştırmacı Akbar Mirzamohammadi yönetiminde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olimpik yüzme havuzunda antrenman meydana getiren sporcular, sutopunda kenti en iyi şekilde temsil ederek ulusal takıma yükselmeyi istiyor.

” Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdik”

Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Fatih Luk, AA muhabirine, kulüp olarak 9 branşta sporcular yetiştirdiklerini söyledi.

Van Gölü benzer biçimde bir değere haiz olan Van’da, öteki branşlarda olduğu benzer biçimde yüzmede de ulusal takıma sporcular göndermek istediklerini dile getiren Luk, şu şekilde konuştu:

” Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, tekvando, oryantring, dağcılık ve atletizm branşlarında yer alıyoruz. Ortalama 800 Vanlı sporcudan oluşan takımlarımızın her biri kendi alanlarında fazlaca iddialı. Son olarak sutopu takımını kurarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir ilke imza attık. Bu branşta da çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz, öncelikli olarak liglere katılabilmek. Sporcularımızın gelişimlerini yakından takip ediyoruz. Ustalaşmış altyapı imkanı sağladığımız tüm branşlardaki oyuncularımızı üst liglere taşımak istiyoruz. Yetiştirdiğimiz evlatların gelecekte ulusal takımlarda ülkemizi temsil edebilmeleri için yanlarında yer alıyoruz. Çalışmalarımıza desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Ozan Balcı’ya ve Genel Sekreterimiz Mehmet Fatih Çelikel’e teşekkür ediyoruz.”

Alıştırmacı Mirzamohammadi ise Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk sutopu takımını kurmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Mirzamohammadi, “Türkiye’nin birçok ilinde sutopu takımları var ve kendilerini fazlaca geliştirmişler. Biz yeni başladık. İnşallah güzel adımlar atacağız. Ekip iyi gidiyor. Olimpik havuzda antrenmanlarımızı yapıyoruz. Hedefimiz liglere katılarak başarıya ulaşmış sonuçlar almak. Van’da sutopu potansiyeli yüksek. Kuvvetli sporcular var. İnşallah güzel bir yere geliriz. Bu sporu sevenleri bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sporculardan Hasan Ali Tuncil de “Sutopu sporunu televizyonlarda görüyordum. Van’da sutopu takımının kurulduğunu öğrendim ve katılmak istedim. Çalışmalarımız fazlaca iyi geçiyor. İnşallah iyi bir ilerleme yapacağız. Liglere çıkmak ve iyi bir aşama almak istiyoruz.” dedi.

Enes Davet Bayat, bölgenin ilk takımında yer almanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Çoğumuz sutopunda başarıya ulaşmış olmak istiyoruz. Takımımız fazlaca iyi. Yüksek bölgelere geleceğimize inanıyorum. Sutopu fazlaca güzel bir branş.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Spor Van’ın ilk sutopu ekibi, ligde savaşım etmek istiyor – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.