Uzmanlardan Van’daki depremler için ‘Büyük bir depremin öncüsü değil’ yorumu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Afet Yönetimi ve Zelzele Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, Van’da son günlerde yaşanmış olan sarsıntıların büyük bir depremin öncüsü bulunduğunu söylemenin yanlış bulunduğunu belirtti.

Selçuk, son günlerde kentte yaşanmış olan depremlere ilişkin AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, sarsıntıların düzgüsel yaşamı bozmayacak şekilde yaşanabilecek depremler bulunduğunu söylemiş oldu.

Depremlerin bilhassa kentin kuzeyinde ve Erciş kazasının güneyinde yoğunlaştığını dile getiren Selçuk, şunları kaydetti:

“Son bir haftada 12 zelzele meydana geldi. Bölgeye bakıldığında geçen haftadan bu yana bir zelzele yoğunluğu yaşıyoruz. Bu yoğunluk bölge halkında bir paniğe sebep oldu. Son yedi günde yaşanmış olan depremin doğrultulu atılımlı bir faydan kaynaklandığını görüyoruz. Maden Incelem ve Arama Genel Müdürlüğünün 2012 senesinde yapmış olduğu diri fay haritasına baktığımızda bu bölgede herhangi bir diri fayın olmadığı dikkati çekiyor. Üniversitemizin Yerbilim Mühendisliği ve Yerbilim Fizik Mühendisliği bölümlerinin yapmış olduğu çalışmalarda bölge içinde aslen diri fay üstünde görülmeyen birçok fay var. Depremlerin Erciş fayının doğuya doğru olan devamındaki segmentler üstüne meydana geldiğini görüyoruz. Bu segmentlerin ortalama olarak uzunlukları 15-20 kilometre içinde değişmekte.”

Selçuk, Doğu Anadolu Bölgesi’nde birden fazla etken fay bulunduğunu, bu fayların değişik büyüklüklerde zelzele üretmesinin de düzgüsel bulunduğunu açıkladı.

Kendilerine “Büyük bir zelzele bekliyor musunuz?” sorusunun sıkça sorulduğunu kaydeden Selçuk, “Değişik zamanlarda değişik büyüklüklerde zelzele üreten faylarımız var. Fakat bunların ne vakit zelzele üreteceğini bilmiyoruz. Yapmamız ihtiyaç duyulan en mühim şeylerden biri de depremlere hazırlıklı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.” dedi.

“Yerkabuğu belli bir enerji biriktirmiş”

Zelzele mevzusunda belirli bir tarih vermenin doğru olmadığının altını çizen Selçuk, şu şekilde konuştu:

“Van’da son günlerde yaşanmış olan depremlerin büyük bir depremin öncüsü bulunduğunu söylemek yanlış olur. Yerkabuğu belli bir enerji biriktirmiş, ‘Ben bu enerjiyi açığa çıkaracağım’ diyor ve minik minik depremlerle bunu dışarıya çıkarıyor. Bizim açımızdan bakılırsa güzel bir şey oluyor. Yerkabuğu enerjiyi biriktirip birden açığa çıkarmaktansa minik minik açığa çıkarması, minik minik depremler üretmesi daha iyi. Şu an bu fay hattı üstünde yaşadığımız depremler büyük bir depremin habercisi mi? Hayır değil. Erciş fayının maksimum üretebileceği zelzele potansiyeli 5,5-6 civarında. Bunun üstüne zelzele üretme potansiyeline haiz değil.”

“Büyük bir zelzele beklenmemektedir”

Van YYÜ Mühendislik Fakültesi Yerbilim Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Onur Köse ise şehir merkezinin ortalama 50 kilometre kuzeyinde, Erciş Körfezi ile Gedikbulak, Ermişler, Karaağaç, Bağdaşan, Akçift, Kumluca ve Çolpanköy mahalleleri çevresinde 3 senedir 3-5 ay aralıklarla 4 üstü büyüklüğünde depremlerin meydana geldiğini açıkladı.

Bu depremlerin mühim bir kısmının doğrultu atımlı faylar üstünde oluştuğunu aktaran Köse, şunları kaydetti:

“Yıkıcı bir ana şok meydana gelmeden hiçbir zelzele için ana şokun öncüsü bulunduğunu söylemek bilimsel olarak mümkün değildir. Bazı kaynaklar her ne kadar daha büyük bir depremin habercisi olarak yorumlasa da bu depremleri faylar üstünde intersismik gerilim boşalımları olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Son depremin merkez üssündeki yüzey morfolojisi itibarıyla yeterince büyük bir zelzele olduğu düşünülmektedir. Aynı hat üstünde daha büyük bir zelzele beklenmemektedir.”

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uzmanlardan Van’daki depremler için ‘Büyük bir depremin öncüsü değil’ yorumu – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.