Ukrayna-Rusya savaşının başından beri bir ilk! ABD ve Rusya içinde eleştiri temas

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, Rusya tarafınca gözaltına alınan ABD’li hanım basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan’ın özgür bırakılması için ısrarcı olduğunu deklare etti.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana ilk kez bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Bakan Blinken görüşme sonrası ABD’li hanım basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan’ın özgür bırakılması hakkında yapmış olduğu açıklamada, “Kremlin’in, Paul Whelan ve Brittney Griner’ın özgür bırakılması mevzusunda sunduğumuz öneriyi kabul etmesi için ısrar ettim” dedi. Blinken, Lavrov’un cevabı hakkında açıklamada bulunmazken, “Bu teklifin Rusya tarafınca kabul edilmesine yönelik bir değerlendirme bulunamam” ifadelerini kullandı.

Blinken ek olarak, Lavrov ile Ukrayna ile imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının da konuşulduğunu belirtti. Bakan Blinken açıklamasında, “Dünya, hiçbir süre ilhakı kabul etmeyecek. Rusya, bu planlarına devam ederse ek yaptırımlar uygulayabiliriz” dedi.

Görüşmenin ortalama 25 dakika sürdüğü öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.