Türkiye’den BMGK’nın sonucuna tepki: Gerçeklikten kopuk, adaletsiz ve haksız bir karardır

Türk Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs Adası’nda konuşlu BM Sulh Gücü’nün (BMBG) vazife süresini 6 ay daha uzatma sonucuna ilişkin izahat yapmış oldu.

Abone ol

Türk Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs Adası’nda konuşlu BM Sulh Gücü’nün (BMBG) vazife süresini 6 ay daha uzatma sonucuna ilişkin izahat yapmış oldu.

Açıklamada, “BMBG’nin vazife süresi uzatılırken KKTC’nin rızasının alınmaması, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırıdır. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının da ihlalidir. KKTC makamlarının bu adaletsizliği gidermek suretiyle atacağını duyurduğu adımlara ülkemiz tam destek verecektir.” denildi.

Bakanlık şu ifadelere yer verdi:
“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs Adası’nda konuşlu BM Sulh Gücü’nün (BMBG) vazife süresini 28 Temmuz 2022 tarihinde almış olduğu 2646 (2022) sayılı kararla altı ay daha uzatmıştır.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın söz mevzusu kararla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamayı tümüyle destekliyoruz.

BMBG’nin vazife süresi uzatılırken KKTC’nin rızasının alınmaması, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırıdır. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının da ihlalidir. KKTC makamlarının bu adaletsizliği gidermek suretiyle atacağını duyurduğu adımlara ülkemiz tam destek verecektir.

Konsey sonucu, daima olduğu şeklinde gene gerçeklikten kopuk, adaletsiz ve haksız bir karardır. Kıbrıs Türk halkını ve bu halkın müktesep haklarını yok saymakta ve bu halka yönelik insanlık ve hukuk dışı izolasyonları görmezden gelmektedir.

Konsey’in, çözüm için Kıbrıs Türk halkının iradesini artık yansıtmayan, neredeyse yarım asırdır denenmiş ve netice vermemiş bir çözüm modelini dayatmaya emek harcaması da tutarsız ve tutarsız bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım çözüme değil, statükonun devamına hizmet etmektedir.

Kararda Maraş mevzusundaki yazımlarda gerçeklerden kopuktur. KKTC makamlarının Maraş’ta iyelik haklarına riayet ederek attığı adımlara Türkiye tam destek vermeye devam edecektir.

Güvenlik Konseyi ve internasyonal topluma, Ada’daki gerçeklere odaklanmaları ve Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarını, kısaca egemen eşitliğini ve eşit internasyonal statüsünü tescil etmeleri çağrımızı yineliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.