Türk bilim insanı Mete Atatüre, Einstein’in “olanaksız” söylediği ışık seviyesinin gürültü ölçümünü başarıyla yapmış oldu

Cambiridge Üniversitesi’nde, kuantum fiziği üstüne çalışan genç Türk bilim İnsanı Prof. Dr. Mete Atatüre yapmış olduğu çalışmayla göğsümüzü kabarttı. Genç bilim adamı, Einstein’ın ve öteki bilim adamlarının ölçülmesi olanaksız olarak kabul etmiş olduğu “ışık seviyesinin gürültü ölçümünü ” başarıyla yaparak adını tarihe yazdırdı. Atatüre, çalışmasıyla İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyasına layık görüldü.

ATOMDAN 100 KAT KÜÇÜK ATOM ELDE ETTİ

“Işığı sıkıştırma” olarak adlandırılan yöntemle ölçümü tatbik eden Prof. Dr. Mete Atatüre, bunu yaparken atomdan tam 100 kat daha minik bir süper atom elde etti.

Türk bilim insanı Einstein'in 'imkansız' dediğini başardı

PROF. DR. METE ATATÜRE KİMDİR?

1975 Kayseri doğumlu olan Mete Atatüre,1992’de üniversite sınavında ilk 500’e girme başarısı gösterdi. Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü bitiren Atatüre, İngiltere Institute of Physics’de kuantum fiziği üstüne doktora yapmış oldu. Cambridge Üniversitesi’nde çalışmaya süregelen Atatüre, meşhur fizikçi Stephan Hawking’le aynı üniversitesinin aynı bölümünde vazife yapmış oldu. İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyası ile ödüllendirilen Prof. Dr. Atatüre, ölçülemez denen ışık seviyesinin gürültü ölçümünü yapmış olduğu için bu ödüle layık görüldü.

Türk bilim insanı Einstein'in 'imkansız' dediğini başardı

England Teknoloji Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.