Temmuz ayının zam şampiyonu ilaç oldu, gıdada en yüksek artış yumurtada

Türkiye İstatistik Kurumu, hem vatandaşların hem de piyasaların merakla beklediği temmuz ayı enflasyon verilerini deklare etti. Verilere gore temmuz ayının zam şampiyonu ilaç oldu. Gıdada ise en yüksek fiyat artışı yumurtada gerçekleşti.

TÜFE temmuz ayında yüzde 2,37 arttı. Senelik enflasyon yüzde 79,60’a terfi etti. AA Finans’ın, 14 ekonomistle yapmış olduğu ankette aylık bazda yüzde 3,40 artış beklenirken, senelik enflasyonun yüzde 81,42’ye yükseleceği tahmin edilmişti. Yurt içi ÜFE temmuzda yüzde 5,17, senelik bazda yüzde 144,61 artış kaydetti. Çekirdek enflasyon olarak vasıflandırılan işlenmemiş besin ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE aylık yüzde 3,49 oldu. Senelik bazda yüzde 68,46 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında bundan önceki aya gore artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 6,98 ile sıhhat oldu. Temmuzda ulaştırma grubunda yüzde 0,85’lik düşüş görüldü.

Temmuzda en oldukça fiyat artışı yüzde 18,66 ile ilaçta, yüzde 16,54 ile yumurtada, yüzde 13,80 ile demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığında görüldü.

Aylık bazda fiyatı en oldukça düşen ürün yüzde 8,18 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları oldu. Onu yüzde 6,25’le kümes hayvanları eti, yüzde 2 ile çocuk giyim takip etti.

Zam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.