Tarlalarına patates ektiler, domates çıktı! Ziraat mühendisi uyardı: Sakın tüketmeyin

Şaşırtan vaka, Akyazı ilçesi Şerefiye Mahallesi’nde yaşandı. Mahallede yaşayan Enver Yılmaz, bahçesine patates ekti. Bir süre sonrasında ekilen patatesleri denetim için bahçeye giden Yılmaz, görmüş olduğu görünüm karşısında şaşkınlık yaşadı. Ektiği patatesin yapraklarında domatese benzer meyveler gören Yılmaz, durumu Ziraat Mühendisi ile paylaştı. Ziraat Mühendisi Nur Noyan ise domatese benzeyen meyvenin zehirli olduğu ve tüketilmemesi gerektiği mevzusunda vatandaşı uyardı.

Sakarya'da şaşırtan olay: Tarlalarına patates ektiler, domates çıktı

“PATATESİN ÜZERİNDE DOMATES OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Bahçeye patates eken Enver Yılmaz’ın eşi Emine Yılmaz yaşadıkları şaşkınlığı söyledi. Yılmaz, “İki yerden aldım bu yıl patatesi ve ektik bahçeye. Daha sonrasında bahçeye geldik eşim ve çocuklarımla denetlemek için. Çiçek açtı düzgüsel şekilde. Fakat sonrasında patatesin üstünde domates bulunduğunu gördük ve şaşırdık. Yenilir mi, yenilmez mi, zehirli midir diye bilmediğimiz için durumu Ziraat Mühendisi ile paylaştık. Geçen yıl de aynı yere ektik öyleki bir şey olmadı fakat bu yıl bu şekilde bir şeyle karşılaştık ve niçin bulunduğunu anlamadık. Fidesinde domates çıkınca oldukça şaşırdık” derken oğlu Şafak Yılmaz ise, “Biz buraya otları almaya gelmiştik. Geldiğimizde domatesleri görünce şaşırdık. Ben korktum patatesler çöp olacak diye” şeklinde konuştu.

Tarlalarına patates ektiler, domates çıktı! Ziraat mühendisi uyardı: Sakın tüketmeyin

ZİRAAT MÜHENDİSİ UYARDI: TÜKETMEYİN

Ziraat Mühendisi Nur Noyan, “Patates bitkisinde bu şekilde meyveler olması oldukça düzgüsel. Patatesin çiçeği meyveye dönüştüğü süre domatese benzer. Domatese benzeme sebebi de aslen patates, domates, patlıcan bunların hepsi aileden gelen ürünlerdir, solanaceae dediğimiz familyadan gelirler. O yüzden de birbirlerine benzerlik gösterebilirler. Patatesin yumrusu haricinde kalan herhangi bir nebat aksamı tüketilmez, zehirli alkaloid ihtiva eder bu sebeple. Meyveye dönüşen ve domatese benzeyen kısım, domates değildir. Bir tek aynı familyadan geldiği için benzerlik gösterir. Bu yüzden de domatese benzeyen yerinden tüketilmemesinde yarar var” ifadelerini kullandı.

Sakarya Akyazı Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.