Son dakika haber: Mehteran ekibi ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı sürecini yaşattı

Mehteran ekibi ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı sürecini yaşattı

Önde mehteran arkada Jandarma Atlı Timi, görenler Osmanlı dönemine gitti

ELAZIĞ – Elazığ‘ın zamanı Harput Mahallesi’nde mehteran ekibi ve Atlı Jandarma Timi, marşlar eşliğinde yürüdü. O anları görenler adeta Osmanlı dönemine gitti.

Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Komutanlığından Elazığ‘a gönderilen Atlı Jandarma Timi, yaz süreci süresince kentin zamanı, gezinsel ve mesire alanlarında vazife almaya devam ediyor. İl Jandarma Komutanlığı Elazığ Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Sıralaması’nde yer edinen Harput Mahallesi’nde değişik bir etkinliğe imza attı. Marşlar eşliğinde yürüyen mehteran takımına, Atlı Jandarma Timi birlikte rol aldı. O anlamış olur adeta Osmanlının seferlerini akla getirirken, mehteran ve atlıları gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Bir süre zamanı mahalle sokaklarında atlılarla beraber ilerleyen mehteran ekini, peşinden meydanda durarak konser verdi. Mehteran ekibi ve atlı jandarma timini uzun süre izleyen vatandaşlar, o anları cep telefonlarıyla kayda aldı.

Elazığ’da bu tür etkinliklerin olmasının oldukça güzel bulunduğunu dile getiren vatandaşlardan Ömer Faruk Yıldız, “Tarihimizi yansıtan bu tür etkinlikleri görmeyi devamlı isteriz. Bu şekilde bir etkinlik gerçekleştiği için her insana teşekkür ederiz. Jandarma atlı birlikleri buradaydı. Mehter ekibi tarihimizi yansıtan oldukça güzel parçalar çaldı. Bu tarz şeyleri duymak bizi oldukça mutlu etti. Ümit ederim tekrardan bu tür etkinlikleri görürüz. Düzenlenen etkinliği arkadaşla birlikte izleyerek kameraya çektik. İnşallah bu tür etkinlikler devamlı olur” dedi.

Etkinliğinin oldukça güzel bulunduğunu aktaran Burak Karabulut ise, “UNESCO yedek sıralamasında bulunan zamanı Harput Mahallesi’nde eski tarihimizi hatırlatan atlı birliklerin olması hakikaten hem buranın turizmine ve kültürüne oldukça uygun. Meydan’dan aşağı doğru gelmiş olarak burada konser verdiler. Halkımızın da bayağı dikkatini çekti. Meydana gelen etkinlik bizlere eski tarihleri anımsattı. Eskiden atın ne kadar asil bir hayvan bulunduğunu ve kıymetli bulunduğunu görmüş olduk” diye konuştu.

Jandarma Elazığ Harput Güncel Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.