Son Dakika! ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de küçülerek resesyona girdi

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYH) bu senenin ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 daraldı. Beklenti yüzde 0,5 gelişme seviyesindeydi. Böylece ABD ekonomisi iki çeyrek art arda daralarak teknik olarak resesyona girmiş oldu.

ABD Gömü Bakanı Janet Yellen “Çeyreksel bazda daralma olsa bile bunu resesyon dememek lazım” demişti. Böylece resesyon tanımı da teknik olarak kritik edilmeye başlanmıştı.

Fed Başkanı Powell da dün yapmış olduğu açıklamada, ABD ekonomisinin şu anda resesyonda bulunduğunu düşünmediğini, sadece ikinci çeyrekte büyümenin yavaşladığının açık bulunduğunu ifade etmişti.

Son Dakika! ABD ekonomisi ikinci çeyrekte de küçülerek resesyona girdi

Ülke ekonomisi için son dönemde gelen resesyon analizleri senenin ikinci yarısı için ılımlı bir durgunluğa işaret ediyor. Verilerin yayınlanmasından ilkin meydana getirilen Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin gelecek 12 ayda bir resesyon beklentisi de haziran ayındaki yüzde 30 seviyesinden yüzde 47,5’e terfi etti. 18-22 Temmuz içinde meydana getirilen MLIV Pulse anketine katılanların yüzde 51,8’i de Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme ihtimalini “düşük” olarak değerlendirdi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlamış olacak ılımlı bir resesyon öngördü. Eski ABD Gömü Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin fazlaca mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Gömü Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama bulunduğunu sadece resesyon emareleri görmediğini kaydetti. Öte taraftan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün bulunduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha önceki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD ekonomisini resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.

IMF ABD ekonomisi için 2022 gelişme tahminini yüzde 3,7’den 2,3’e çekmişti. IMF Başekonomisti Gourinchas, Bloomberg’e verdiği söyleşide “Baz senaryomuzda ABD’de ne 2022’de ne de 2023’te bir resesyon görmüyoruz; fakat fazlaca büyük bir yavaşlama olacaktır. 2022’deki yüzde 2,3’lük gelişme 2023’de yüzde 1’e yavaşlayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde minimum altı ay süreyle gerileme yaşanması sebebiyle gerçek GSYH’nin düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklamasına verilen isim. Doğrusu bir iktisat iki çeyrek art arda daralmışsa resesyona girmiş sayılıyor.

Erdem Aksoy

Iktisat Finans Iktisat Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.