Sinop haberleri… Sinop’un bayındır planı yürürlüğe giriyor

Sinop‘un bayındır planı yürürlüğe giriyor

SİNOP – Ortalama üç yıl ilkin bayındır planları iptal edilen ve bu yüzden kentte inşaat yapılamayan Sinop‘ta belediyenin hazırladığı yeni bayındır planı askı süresini tamamladı. Belediye meclisinde itirazların değerlendirilmesinin arkasından yürürlüğe girecek.

Sinop Belediyesi tarafınca Haziran ayında muhteşem meclis toplantısına taşınan yeni bayındır planının 1 aylık askı süreci tamamlandı. 1 Ağustos’ta toplanan Sinop Belediyesi olağan meclisinde askı süresi tamamlanan bayındır planını gündeme taşıyarak itirazlar görüşülecek.

Başkanlığa geldiği 41. günde kentin 1/5 bin ve 1/binlik bayındır planlarının yürütmeyi durdurma sonucu aldığını hatırlatan Belediye Başkanı Sulh Ayhan, “Bu süreçte mahkemenin bozma gerekçelerini göz önünde bulundurarak fazlaca kısa bir sürede şehri bayındır plansız bırakmayalım diye yeni bir plan yaptık. Doğal, fazlaca detaylı bir plan olmadı zamana karşı yarışan plandı. Bu da başka bir sivil cemiyet örgütü tarafınca mahkemeye verildi. Ayrıca daha önceki yönetimin yapmış olduğu bayındır planlarıyla ilgili sonucu Danıştay bozdu. Fakat biz belediye meclisi olarak yeni plan yapma sonucu aldığımız için eskiye dönmemiz mümkün değildi” diye konuştu.

Askı süreci tamamlandı

Danıştay tarafınca kaldırılan sonucu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdıklarını sadece mahkeme heyetindeki bazı hakimlerin ‘Danıştay’ın verdiği sonucu tanımadığını’ kaydeden Ayhan, “Biz o Danıştay kararını, 2019’da kendimiz yaptığımız bayındır planının yürütmeyi durdurmasının kaldırılması için sunduk. Bölge İdare Mahkemesi, Danıştay kararını tanımadı, ‘yürütmeyi durdurmayı’ kaldırmadı. Ikimiz de yeni plan yapmak için ihaleye çıkmıştık, o süreç ise bugün itibariyle tamamlandı artık onay sürecindeyiz” dedi.

Yeni planlama sürecinin saydam ve dürüst şekilde yürütüldüğünün altını çizen Başkan Ayhan, “Tüm değişimleri gerek kıyı kenar kanunu, havalimanı mana planı ve üst ölçekli plana azami çaba gösterdiğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Danıştay Sinop Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.