SEC Başkanı Bitcoin Bir Emtiadır Dedi, Altcoinler Hakkında Konuştu!

Kripto para birimlerine yönelik açıklamalarıyla gündemden düşmeyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler Bitcoin (BTC) hakkında yeni açıklamalarda bulunmuş oldu.

CNBC’ye konuşan SEC başkanı Gensler, Bitcoin’i bir emtia olarak değerlendirdiğini söylemiş oldu.

“Bitcoin bir emtiadır ve bir emtia olan tek kripto para birimidir.

Bu tokenlerin bir çok menkul kıymettir. Bunlara yatırım meydana getiren halk tıpkı menkul kıymetlerde olduğu benzer biçimde bir getiri ümit ediyor.

Bu finansal varlıkların bir çok menkul kıymetlerin temel özelliklerine haizdir ve sonrasında SEC’in yargı yetkisi altındadır.

Bitcoin benzer biçimde bazıları ise -ki bana bakılırsa bir tek Bitcoin- benim ve benden önceki başkanların görüşüne bakılırsa bir emtiadır.

Bu sınıflandırma farkı Bitcoin piyasaları üstündeki denetleme yetkisini emtia vadeli işlemler Tecim Komisyonu’na vermektedir.

Bu ülkede iki büyük piyasa düzenleyicisi var. Dijital varlıkların adaletli, saydam ve yatırımcı korumasına haiz olması için beraber emek harcama kabiliyetine sahibiz.”

Gensler bu açıklamalarıyla Bitcoin’in bir emtia bulunduğunu ve bir menkul kıymet olmadığını tekrardan doğrulamış oldu.

Genlser’ın açıklamalarına bakılırsa menkul kıymet statüsündeki pek oldukça altcoin SEC’in denetimine tabiyken, Bitcoin CFTC’nin denetimine doğal olarak olacaktır.

Gensler’ın açıklamalarının arkasından “madem Bitcoin bir emtia, niçin öteki emtialar benzer biçimde spot bir Bitcoin ETF’i onaylanmıyor?” soruları gündeme geldi.

Hususi haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı derhal takip edin! Ek olarak Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine derhal başlayın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.