Rize’de çay çöpü ile inanılmaz geri dönüşüm mangal kömürü ve elektrik üretimi

Rize Belediyesi tarafınca ÇAYKUR’dan alınan çay çöplerini değerlendirmek için kurulan tesiste çay çöpünden mangal kömürü üretiliyor. Yapım aşamasında çıkan yağdan oluşacak metan gazı ile de elektrik üretilecek.

Abone ol

Çay çöpleri ile mangal kömürü ve elektrik üretimi için kullanılabilmesi amacıyla Ağustos 2020 tarihinde Rize Organize Endüstri Bölgesi’nde yapınak kurulması amacıyla başlatılan emekler tamamlanarak mangal kömürü üretimine başladı.

Fabrikanın içine makinelerin kurulmasıyla çay çöpü işlenerek mangal kömürü haline dönüştürülüyor. Çay çöpünden mangal kömürü yapım aşamasında çıkan yağdan oluşacak metan gazı ile de elektrik üretilecek.

Yeni oluşturulan mangal kömürü fabrikası hakkında izahat meydana getiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Ortalama 2 yıl ilkin süregelen AR-GE emek harcamaları neticesinde çay çöpünden ciddi anlamda hem mangal kömürü hem de birçok materyalin de olabileceğini gördük ve faaliyete başladık. Bir buçuk yıl ilkin 12 dönümlük bir alanda 9 dönümlük düz alan yakalayabilmek için burada çok önemli bir inşaat emek vermesi yapılmış oldu ve sonunda fabrikamıza kavuştuk. Fabrikanın içindeki tecrübe etme üretimleri akabinde kendi içerişinki eksiklikleri gidererek ortalama 1 aydır seri üretim yapabilir hale geldik. Burada çay çöpleri proliz dediğimiz makinelerde karbona dönüştürülüyor.

Karbondan da gene organik ürünler yardımıyla mangal kömürüne dönüştürülüyor. Proliz makinesinde çay çöpleri karbona dönüştürülürken bununla birlikte çıkan metan gazını da aynı anda elektriğe çeviriyoruz. Böylece saatte 0.8 megavat elektrik gücün de ulaşmış oluyoruz. Gene aynı proliz makinesinde çay çöpleri işlem görürken ortalama 20-25 kilo da sıvı çıkıyor. Kısaca kuru çay çöpünden yüzde 25 sıvı çıkıyor. O sıvıyı da hem odun sirkesi olarak kullanılabilecek araç-gereç hem de yakıt olarak kullanılabilecek araç-gereç bulunuyor. Bunların emek vermesi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.