Pelosi’nin Tayvan ziyareti piyasaları alt üst etti! Dolar/TL kuru 18 lirayı aşarak senenin zirvesini görmüş oldu

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yapmış olduğu seyahat kapsamında Tayvan‘ı ziyaret etmesi, ABD-Çin ilişkilerinin yanı sıra piyasalarda da gerilimi artırdı. Asya borsalarında sert düşüş görülürken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2,26, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,52 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,67 kıymet yitirdi.

Jeopolitik tartışmaların merkezinde yer edinen Tayvan‘da da endeks yüzde 1,56’lık düşüş gösterdi. ABD ve Çin arasındaki gerilim Çin ve Tayvan‘ın para birimleri üstündeki baskıyı da artırdı. Tayvan doları, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyelerinde seyretti. Japon yeninin ise güvenli liman etkisiyle dolar karşısında hafifçe yükseliş gösterdiği görüldü.

ABD’de New York borsası da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin gelişmelerle güne düşüşle başlamasının peşinden karışık bir seyir izliyor. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 kıymet kaybetmişti. Sadece S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışın peşinden yukarı yönlü bir hareket gösterdi. Tayvan üstünden ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükselmesiyle dolar endeksi ve altında yükseliş görüldü. Dolar endeksi106,6 seviyesine terfi etti. Altının onsu da internasyonal piyasalarda aynı dakikalarda yüzde 0,35 artışla 1.793,80 dolara tırmandı. ABD’nin 10 senelik tahvil faizi ise yukarı yönlü bir seyir izleyerek yüzde 2,70 seviyesine çıktı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna gerilimi, enerji krizi ve yüksek enflasyon karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) atacağı adımlar da gündemin odağındaki yerini korudu. Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,23, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,35 kıymet yitirdi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,06 azaldı. Avro/dolar paritesi ise ortalama bir ayın en yüksek seviyesi olan 1,03’ü kontrol etmesinin peşinden düşüşe geçerek yüzde 0,53 azalışla 1,02 seviyesinden işlem görmüş oldu. ABD ile Çin arasındaki gerilim piyasalarda resesyon endişelerinin hakim olduğu bir dönemde arttı Analistler, Çin’in tehditlerine karşın Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin piyasalarda gerilime niçin bulunduğunu belirtti.

Piyasalarda yaşanmış olan gelişmeler dolar/TL kurunu da etkiledi. Güne yükselişle başlamış olan dolar 18,05 seviyelerine ulaşarak 2022 yılının zirvesini görmüş oldu. Amerikan Doları, günü 17,9369 seviyesinde kapattı. Dolar son olarak 17,98 – 17,99 seviyelerinden işlem görüyor. Euro kuru ise günü 18,2695 seviyesinde kapattı.

Pelosi, 25 yıl aradan sonrasında Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha ilkin 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti. Söz mevzusu ziyarete ilişkin Çin Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “Bu davranış, ateşle oynamak benzer biçimde, son aşama tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar.” ifadesi yer almıştı.

Uğur Birdal

Tayvan Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.