Pazarcı esnafı isyan etti: “Fiyatlar mevzusunda marketlerle bizim aramızda yar var”

Pazarcı esnafı isyan etti: “Fiyatlar mevzusunda marketlerle bizim aramızda yar var”

-Taze, kaliteli ve ucuz sebze ve meyvenin adresi ‘Havran Pazarı’ oldu

Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer:

-“Ucuz ve kaliteli besin alışverişi için pazarları tercih edin

BALIKESİR – Zincir marketlerin manav reyonları ile pazar tezgahlarındaki fiyat farkı her geçen gün artarken Balıkesir’in üretici pazarlarından Havran İlçesinde Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer vatandaşları pazarlardan ucuz ve kaliteli alışverişe çağrı etti. Hançer “Fiyatlar mevzusunda marketlerle bizim aramızda yar var” dedi.

Havran Pazarı’nın yüz senelerdir vatandaşlara yerli üretimi ile direk tarladan tezgaha anlayışı ile hizmet verdiğinin altını çizen Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer “Şimdi turfan sezonu bitti. Yerli üretim başladı. Her insanın bahçesinde, tarlasında yetişen ürünler direkt üreticiden pazara geliyor, halka geliyor. Bu anlamda da doğal ki marketlere nazaran olsun, öteki bazı il ve ilçelerdeki fiyat oranlarıyla kıyaslandığında yerli üretimin yapıldığı bölgelerde fiyatların daha da düşük olduğu görülüyor.” dedi.

Vatandaşlar daha ucuza aracısız kaliteli ve taze ürünü pazar yerlerinden bulabileceğini ifade eden Hançer “Biz hem üretici, hem esnaf olarak konuştuğumuzda doğal ki üreticiden pazarlardan alışverişlerinin yapılması mevzusunda hem halka, hem de üreticiyi çağrı ediyoruz. Aracıları aradan kaldıralım diye ve bu anlamda doğal ki halkımız kazansın istiyoruz” dedi.

Havran Pazarı’nda taze ve kaliteli ürünü zincir marketlere oranlar oldukça daha ucuza alınabileceğine değinen Başkan Murat Hançer “Daha tazeyi, daha güzeli, daha uygun fiyatlarla halkımızın tüketmesini istiyoruz. Bir kere tazelik ve organik üretimler mevzusunda ve de fiyatlar mevzusunda marketlerle bizim aramızda yar var. Fakat halkın bunu gelip pazar yerlerinde görmesi gerekiyor.” dedi.

Pazar yerlerinin de kalite standartlarının artırılması için yoğun bir mesai harcadıklarını ifade eden Oda Başkanı Murat Hançer “Doğal halkı pazar yerlerine çağırdığımızda da AVM’lerdeki rahatlığı vermemiz lazım. Bu anlamda Havran pazar yeri bugün klimalı serinletme hizmetiyle pazara giren tüm müşterilerin rahat bir nefes alıp serin bir ortamda alışveriş yapma imkanı tanıyor. Hanımefendi mescidimizle, çocuk bakım odamızla, güvenlik kameralarıyla da halkın daha güvenilir bir ortamda alışveriş yapma imkanı veriyor. Biz şunu daima üstüne basarak söylüyoruz. Bizim AVM’lerden tamamlanmamış bir yanımız yok. Biz yeter ki isteyelim AVM’lerle yarışa girebiliriz.” dedi.

Vatandaşlara Pazar yerlerinden alışveriş yapılması mevzusunda çağrıda bulunan Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer “Biz halkımıza zincir marketler yerine, pazarlarımızdan, pazar yerlerimizden alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Havran Pazarı’nda Nektarin 5TL, limon 25 TL, fasulye 15 TL, salatalık 8 TL, patlıcan 5 TL, domates 8 ila 10 TL, ye satılırken; zincir marketlerin bazılarında nektarin 19.90 TL, limon 28.90 TL, fasulye 37,90TL, salatalık 7.90 ile 14 TL, patlıcan 10.45 TL, domates 11 ila 14.90 TL arasındaki fiyatlar satışa sunuluyor. Zincir marketlerde fiyatlar firmalara nazaran farklılık gösterebiliyor.

Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.