Nisanda yağışlar, mevsim normallerine gore yüzde 57 azaldı

Türkiye’de bu senenin nisan yağışları, normaline gore yüzde 57, geçen senenin aynı ayına gore yüzde 20 azaldı.

AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Nisan 2022 Alansal Yağış Değerlendirmesi verilerinden derlediği bilgilere gore, 1991-2020 periyodu uzun seneler nisan ayı averaj yağış miktarı metrekareye 57,5 kilogram olarak hesaplandı.

Geçen yıl nisanda, metrekareye 30,7 kilogram yağış düştü. Bu yıl aynı dönemdeki yağış miktarı ise 24,5 kilogramda kaldı. Yağışlarda normaline gore yüzde 57, geçen yıl nisan ayına gore ise yüzde 20 azalma yaşandı.

Tüm bölgeler normalinin altında yağış aldı. Buna gore, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzde 50’nin üstünde azalma meydana geldi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, geçen ay metrekareye düşen 10,7 kilogram yağışla minimum yağış kaydedilen bölge oldu.

Yağışlarda Batı Karadeniz, Trakya’nın kuzeyi, Trabzon, Giresun, Samsun çevrelerinde artış, yurdun orta ve cenup kesimlerinde azalma kaydedildi. Azalma oranının Muğla çevreleri, Antalya’nın batısı, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu’nun tamamına yakınında, Sivas, Malatya ve Tunceli çevrelerinde ise yer yer yüzde 80’in üstüne çıkmış olduğu görüldü.

Mersin son 90 senenin en düşük nisan yağışını aldı

İl genelinde ise metrekareye düşen en fazla yağış 74 kilogram ile Tekirdağ’da, minimum yağış 2,6 kilogram ile Mersin’de kaydedildi. Mersin son 90 senenin en düşük nisan yağışını aldı. Uzun seneler yağış averajına gore en fazla azalma ise yüzde 94 ile Kilis’te gözlendi.

Yağışlı gün sayısı nisan ayında Türkiye genelinde averaj 6,6 gün olarak gerçekleşti. Marmara Bölgesi’nin kuzeyi, Batı Karadeniz, Ordu, Giresun, Samsun çevrelerinde 15 günün üstünde yağışlı gün görülürken, Orta Akdeniz, Konya, Karaman, Şanlıurfa, ve Mardin çevrelerinde bir güne kadar düştü.

Bölgelere gore nisan ayı yağışları

Marmara Bölgesi’nde nisan ayı yağışı metrekareye 49,6 kilogram olarak hesaplandı. Uzun seneler averajı 51,9 kilogram, geçen yıl nisan ayı yağışı 60,2 kilogram oldu. Bölgeye düşen yağışlar, uzun seneler averajına gore yüzde 4, geçen yıl nisan ayına gore yüzde 18 azaldı.

Ege Bölgesi’nin nisan ayı yağışı metrekareye 21,1 kilogram, uzun seneler averajı 54 kilogram ve geçen yıl nisan ayı yağışı 36,1 kilogram olarak kaydedildi. Bölgenin nisan ayı yağışlarında normaline gore yüzde 61, geçen yıl nisan ayına gore yüzde 42 azalma oldu.

Yağışlar, Akdeniz Bölgesi’nde de nisanda metrekareye 13 kilogram, uzun seneler averajı 53,5 kilogram, geçen senenin aynı döneminde ise 24,9 kilogram oldu. Yağışlar, normaline gore yüzde 76, geçen senenin nisan ayına gore yüzde 48 azalma gösterdi. Bölge son 32 senenin en düşük nisan yağışını aldı.

İç Anadolu Bölgesi’nin nisan yağışlarında metrekareye normale gore yüzde 71, geçen yıl nisan ayı yağışlarına gore ise yüzde 53 azalma yaşandı. Buna gore bölgede nisan ayı yağışı metrekareye 13 kilogram, uzun seneler averajı 45,5 kilogram ve 2021 Nisan ayı yağışı ise 27,6 kilogram olarak kayıtlara geçti.

Karadeniz Bölgesi’nin nisan ayı yağışı ise metrekareye 40,8 kilogram, uzun seneler averajı 56,2 kilogram ve geçen yıl nisan ayı yağışı 48,8 kilogram olarak hesaplandı. Yağışlarda normaline gore yüzde 27, geçen nisan ayı yağışlarına gore yüzde 16 azalma gerçekleşti.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu yıl nisan ayı yağışı 27,7 kilogram, uzun seneler nisan ayı yağış averajı 74,3 kilogram ve geçen senenin nisan ayı yağışı 18,5 kilogram olarak kaydedildi. Yağışlarda normaline gore yüzde 63 azalma, 2021 Nisan ayı yağışlarına gore yüzde 50 artış yaşandı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde nisan ayında metrekareye düşen yağış miktarı 10,7 kilogram, normali 62,4 kilogram ve geçen yıl nisan ayı yağışı 7,1 kilogram olarak gerçekleşti. Yağışlarda normaline gore yüzde 83 azalma, 2021 Nisan yağışlarına gore yüzde 51 artış kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.