NATO, Kosova’da tarafları diyaloğa çağırdı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan- Kosova gerginliğinde farklılıkların çözümlenmesi için tarafların diyalog kurması icap ettiğini bildirdi.

Stoltenberg, toplumsal medyadaki açıklamasında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova‘nın kuzeyindeki gerginlik hakkında telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

“Tüm taraflar AB arabuluculuğundaki diyaloğa yapıcı olarak katılmalı ve farklılıkları dış ilişkiler yöntemiyle çözmeli.” ifadesini kullanan Stoltenberg, istikrarın tehlikeye girmesi halinde NATO Kosova Gücü’nün (KFOR) müdahaleye hazır bulunduğunu yineledi.

Kosova’da gerginliğin artması üstüne 1 Ağustos’ta NATO-KFOR’dan meydana getirilen açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun gerilmiş olduğu belirtilerek “KFOR, durumu yakından takip ediyor ve istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.” ifadesi kullanılmıştı.

Sırbistan-Kosova gerginliği

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üstüne Kosova’daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti de Sırbistan’la olan sınır kapılarına giden yollara konulmuş olan tüm barikatların kaldırılmasının peşinden Sırbistan’la krize yol açan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme sonucu almıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliği‘nin (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanmış olan gerginlik benzer biçimde değişik nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

Jens Stoltenberg Avrupa Birliği Sırbistan Kosova Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.