Muğlalı Esnaf: “2 Bin 800 Lira Asgari Ücretteki Alım Enerjisini İstiyoruz”

ESMA TURAN

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in dinlediği bir esnaf, “2 bin 800 lira olan asgari ücretteki alım enerjisini istiyoruz. Her şey çökmüş durum da şu an. Ikimiz de gerekeni sandıkta yapacağız” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Milas’a bağlı Ören Mahallesi’nde kurulan pazarda dün esnafı ve üreticiyi ziyaret etti. Girgin, “Kimse kazanamadığı şeklinde, evinin ekonomisini de döndüremiyor. İnsanlar kahvaltısından kısarak çarkı döndürme hesabı yapıyor. Borç sarmalı herkesi perişan etmiş durumda” diye konuştu.

“5 MİSLİ ZAM YAPTINIZ, MAAŞLARIN DA 5 MİSLİ ARTMASI LAZIM”

Pazarda kendi ürünlerini satan bir üretici, mazot fiyatlarından yakınarak, şunları söylemiş oldu:

“Geçen yıl benim gidip geldiğim yol, 75-75 150 kilometreydi. 10 litre mazot yakıyorum, 6 liradan 60 liraya gidip geliyordum. Şu anda aynı kilometreye 10 litre mazot yakmama karşın 30 liradan 300 lira. Bunlar, ölümü gösterip hastalığa razı etmekten başka bir şey değil. 30 liralık mazotu 2 lira indiriyorlar sonrasında, ‘Yurttaş sevindi.’ Kardeşim aslına bakarsanız 5 misli zam yaptınız. Benim maaşıma 5 misli zam olmadı. Hakkaten üretici perişan vaziyette. Iktisat nüzul durumda şu anda. Satışlar fazlaca düşük. Vatandaşın alım gücü yok. Maaşların 5 misli artması lazım ki yurttaş bir şeyler alsın.”

“BU ADAM YA YEMEYECEK, AÇLIKTAN ÖLECEK”

Bir şarküteri esnafı ise, “Her insanın alım gücü belli. Bugün en fena peynirin kilosu 80-100 lira. 3 kişilik bir aile, minimum 2 kilo peynir götürmesi lazım. 150-160 lira. Yalnız peynire bırakacak bu parayı. Bunun yanında domatesi, meyvesi, sebzesi var. Adam pazara girince 600-700 lirayla çıkıyor. Dört hafta 500 liradan çıksa 2 bin lira. Bu adam ya yemeyecek, açlıktan ölecek ya da hırsızlık meydana getirecek başka bir durumu yok şu demek oluyor ki bunun” dedi.

“GEREKENİ SANDIKTA YAPACAĞIZ”

Gençler olarak toplumsal hayatlarının kalmadığını söyleyen başka bir esnaf da, “Biz esnaf olarak, 2 bin 800 lira olan asgari ücretteki alım enerjisini istiyoruz. Benim Ekim’de düğünüm var. Biz gençler olarak çalıştığımız 3 şey var. Bir ev, bir düğün, bir otomobil. Toplumsal yaşam sıfır aslına bakarsanız. Her şey çökmüş durum da şuan. Ikimiz de gerekeni sandıkta yapacağız” ifadelerini kullandı.

16 liraya almış olduğu taze fasulyeyi 15 liraya satmaya çalışan bir esnafta, zararına satış yaptığını belirterek, “Ben bu fasulyeyi 16 lira alıp 15 satamıyorum şu demek oluyor ki. Şu pazarın haline bak. Hep zarar, hep zarar inan şu demek oluyor ki halimizden memnun değiliz. Milletin alım gücü yok alım gücü yok. Hepimiz bunu alamıyor” dedi.

“OYUNCAK OLMUŞ 50 TL”

CHP’li Girgin’e oyuncak fiyatlarından yakınan bir çocuk da şunları söylemiş oldu:

“Oyuncak olmuş 50 TL bir tanesi. Yaşam pahalı, bizi de etkiledi çocuklar oyuncak alamıyor. Bu alamıyor, ben alamıyorum. Ne yapacağız? Sözgelişi şu 3 tane oyuncak 70 TL, 6-7 tane şey 150 lira, 6-7 tane otomobil 120 TL. Pahalılıkla oyun oynama hakkımız elimizden alındı.”

CHP’li Girgin de ziyarete ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Pazar ziyaretlerinde gördük ki iktisat de zincirleme çöküş yaşanıyor. Çiftçisinden, pazar esnafına, endüstri sitesindeki esnaftan tüketiciye kadar tüm kesimler büyük bir çıkmaz içinde. Öncesinden 2 kilodan aşağı meyve almayan yurttaş, şimdi 1 kilo alırken düşünüyor” dedi. Girgin şunları söylemiş oldu:

“HALK SANDIĞA GÜN SAYIYOR”

“Kimse kazanamadığı şeklinde, evinin ekonomisini de döndüremiyor. İnsanlar kahvaltısından kısarak çarkı döndürme hesabı yapıyor. Borç sarmalı herkesi perişan etmiş durumda.  Ziraatçi artık çiftçilik yapılmaz diyor. Dünya ekolojik nedenlerle besin krizi tartışırken, biz ekonomik nedenlerle besin krizine doğru gidiyoruz. Çarpıcı söz değil bu, gerçek açlık kapıda. Hatalı ekonomik politikalar ile şahlanan enflasyon ve yaşam pahalılığı, yurttaş için artık bir zulme dönüşmüştür. Üreten dertli, tüketen dertli. Türkiye, Türkiye olalı bu şekilde bir zulüm görmedi. Pazarda, çarşıda gördüğümüz şu; Halk sandığa gün sayıyor. Genel Başkanımız, Ecevit’in ‘Ne ezen ne ezilen hakça bir seviye’ sözüne gönderme yapmış oldu Balıkesir Mitingi’nde. Bu düzeni mutfaktaki yangını söndürerek, enflasyon canavarını yok ederek kuracağız.”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Muğla Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.