MIT’den devrim durumunda buluş: Vücudun içini gösteren çıkartma geliştirildi – Son Dakika Dünya Haberleri

Science dergisinde gösterilen çalışmaya gore giyilebilir tıbbi aygıt, 48 saat süresince iç organların devamlı ultrason görüntülerinin doktorlara iletilmesini sağlıyor. 

Araştırmacılar, 2 x 3 santimetre boyutlarındaki çıkartmaların direkt cilde yapıştırıldığını belirtti. Çıkartmalar vasıtasıyla kalp hastalıklarının, hamilelikle ilgili komplikasyonların ve çeşitli kanser türlerinin teşhis ve tedavisinin gerçekleşebileceği kaydedildi. 

MIT'den bilim insanları iç organları ve damarlarının görüntülenmesini sağlayan çıkartma geliştirdi.
MIT’den bilim adamları iç organları ve damarlarının görüntülenmesini elde eden çıkartma geliştirdi.

TIBBİ GÖRÜNTÜLEMEDE DEVRİM

MIT’de makine mühendisliği ve inşaat ve çevre mühendisliği profesörü olan çalışmanın kıdemli yazarı Xuanhe Zhao, ,”Çıkartmalar ile vücudun her bir yerini görüntüleyebileceğimizi umuyoruz. Bunun giyilebilir cihazlar ve tıbbi görüntülemede bir devrimi temsil ettiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Öteki taraftan Zhao çıkartmaların arkasındaki mühendislerin, hastaların cihazları hastaneden yada muayenehaneden sonrasında eve takmalarına izin verecek kablosuz versiyonları üstünde çalıştığını sözlerine ekledi. 

MIT tarafından geliştirilen çıkartma ile hastalıkların teşhisi ve tedavisi daha kolay olacak.
MIT tarafınca geliştirilen çıkartma ile hastalıkların teşhisi ve tedavisi daha kolay olacak.

“İÇ ORGANLARINIZI GÖRMENİZ MÜMKÜN OLACAK”

Zhao, “Vücudun değişik yerlerine birkaç çıkartmanın yapıştırılmasını öngörüyoruz. Peşinden suni zeka algoritmaları görüntüleri çözümleme ederek hastanın cep telefonuyla kontakt kuracak. Tıbbi görüntülemede yeni bir çağ açtığımıza inanıyoruz. Vücudunuzdaki birkaç çıkartmayla attık iç organlarınızı görebilirsiniz” dedi. 


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.