MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER, ÇATALCA ARİF NİHAT ASYA KÖY YAŞAM MERKEZİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

MİLLİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çatalca’daki Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi’nin açılışına katıldı. Burada konuşma meydana getiren Özer, Köy yaşam merkezleri bir bölgedeki yetişkinlerle eğitim çağ nüfusundaki gençleri, evlatları bir araya getiren, dolayısıyla senelerden beri konuşulan kültür transferiyle ilgili de oldukça mühim bir merkez olma potansiyeline haiz bir proje dedi.

Kapalı ve kullanılmayan köy okullarının köy yaşam merkezine dönüştürülmesi kapsamında, Çatalca’da Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi açıldı. İçerisinde dikiş atölyesi, masal atölyesi, Tabiat ve Fen Okulu da bulunan merkezin açılışına Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya, İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve oldukça sayıda davetli katıldı.

‘EĞİTİM SİSTEMİ ÇOK İYİ YERE GİDİYOR’

Bakan Özer, Hep sınavlardaki performansla bir bölgenin, eğitim performansı ölçülmeye çalışılıyor. Bu yanlış. LGS’de gösterilen performans bir yerin eğitim performansını göstermez. Bir tek bir göstergedir, eğitimle ilgili her şeyi söylemez. Yerleştirme imtihanlarının hiçbirisi eğitimde kalite göstergesi değildir. Oradaki ortalamanın da hiçbir anlamı yoktur. Anlamı vardır fakat kaliteyle ilgili direkt bir değerlendirmeye yol açması mümkün değildir. Son zamanlarda YKS ile ilgili değerlendirmelerde aynısı var. YÖK taban puanını kaldırdı. Aniden YKS’ye giren sayısı arttı. Hiçbir hazırlığı olmayan oldukça sayıda insan YKS sınavına girdi. Sıfır alanlar çıktı, ey halkım eğitim sistemi nereye gidiyor diye ağlamalar başladı. Eğitim sistemi bir yere gitmiyor. Eğitim sistemi oldukça iyi yere gidiyor. Hakikaten kaliteyi ölçen OECD ‘nin araştırmaları diyor ki, Türkiye performansını son 20 yılda devamlı artırıyor. Biz eğitimde oldukça iyiyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir teşekkür borcumuz var ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, eğitimde kaliteyi çoğaltmak ve her insanın nitelikli eğitime kavuşabilmesi için çaba sarf ettiklerine de dikkat çekti.

İSTANBUL’DAKİ İLK KÖY YAŞAM MERKEZİ

Bakan Özer, Geçmişten gelen köylerden ilçelere, şehirlere, metropollere göçten meydana gelen eğitim sisteminde de değişik bir yaklaşım içine girildi. Taşımalı eğitim geldi. Çocuklar köylerde mağdur kalmasın diye hükümetimiz son 19 yıl içinde öğrencileri parasız bir halde en yakın okula ulaştırmak için taşımalı eğitim sistemini ortaya koydu. Besin tedarik zincirindeki zorluklar, gıdanın, ziraat ve hayvancılığın enerji kadar eleştiri bir sektör olarak ortaya çıkmasına vesile oldu. Bu alanda oldukça kuvvetli potansiyeli olan ülkemizin de bu potansiyelini oldukça verimli kullanımı için hem eğitim hem de bu alandaki potansiyele katkı sunmak için köy yaşam projelerini devreye soktuk. İstanbul’daki ilk köy yaşam merkezi ve adı de oldukça tevafuk etmiş Arif Nihat Asya benzer biçimde oldukça kıymetli şairimizin okumuş olduğu bir okulun dönüşümüyle İstanbul’da ilk açılışı yapıyoruz. Aslına bakarsak bir Anadolu’ya dönüş projesi. Köylerdeki ilk okulları açabilmek için artık hiçbir engel yok bundan dolayı yönetmeliği değiştirdik ve talebe sınırlanmasını kaldırdık. İstenilen her noktada köy okulu açılabilir diye konuştu.

Bakan Özer, 11 ayda bin 8 anaokulunun da hizmete girdiğini hatırlattı.

‘KÜLTÜR TRANSFERİYLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ POTANSİTELİNE SAHİP’

Köylerde halk eğitim merkezleri de açtıklarını belirten Bakan Özer, 2022 senesinde hedef olarak her ay bir milyon vatandaşa erişmeye hedef koyduk. 6 ayın sonun 6.3 milyon vatandaşımıza ulaştık. 1 milyon hedefini de geçtik. Senenin sonuna kadar 12 milyon vatandaşa erişme hedefine ulaşacağız. Bunun da yüzde 70’i hanımlarımız. Kadınlarımızın daha kuvvetli olabilmesi, istihdama daha kuvvetli katılabilmesi ve gerekseme duymuş oldukları tüm eğitim imkanlarını bulundukları lokasyonda alabilmeleri için köy yaşam merkezlerini devreye sokuyoruz. Köy yaşam merkezlerinde tarımdan hayvancılığa kadar, vatandaşımızın istemiş olduğu her türlü eğitimi yerinde vereceğiz. Gençlerimizin, evlatlarımızın organik ortamlarda zaman geçirmesini elde etmiş olacağız. Köy yaşam merkezleri bir bölgedeki yetişkinlerle eğitim çağ nüfusundaki gençleri, evlatları bir araya getiren, dolayısıyla senelerden beri konuşulan kültür transferiyle ilgili de oldukça mühim bir merkez olma potansiyeline haiz bir proje dedi.

Arif Nihat Asya Mahmut Özer Ziya Selçuk İstanbul Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.