Maymun çiçeği olay sayısında artış (Bakan Koca deklare etti) – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! 

Maymun çiçeği virüsü dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. 

Türkiye’deki olay sayısında da artış var.

Açıklamayı Kabine toplantısının arkasından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca yapmış oldu.

“Şu ana kadar devletimizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi” diyen Koca, “Bu 5 hastaya filyasyon yapılmış oldu ve yakın çevresi izole edildi” dedi. 

Koca, 4 hastanın tamamen iyileşerek taburcu edildiğini, bir hastanın ise izolasyonda bulunduğunu belirtti.

PANDEMİ RİSKİ VAR MI?

Hastaların sıhhat durumlarının iyi bulunduğunu ve bir sorunlarının bulunmadığını dile getiren Koca, ‘pandemi riski var mı’ sorusunu da yanıtladı.

Türkiye açısından endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski bulunmadığını belirten Koca, bunun nedenini ‘virüsün fazlaca yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun soluklu temasla bulaşması’ olarak deklare etti.

İLK VAKANIN ÜZERİNDEN BİR AY GEÇTİ

Türkiye’de ilk olay 30 Haziran’da duyurulmuştu. Duyuruyu meydana getiren Bakan Koca, 37 yaşındaki hastanın soyutlama edillerek tedavi altına alındığını söylemişti. 

DÜNYA GENELİ VAKA SAYISI

1 Ağustos itibarıyla dünya genelinde 23 bin 620 maymun çiçeği virüsü vakası bulunuyor. Virüsün görüldüğü ülke sayısı ise 80. 

HATIRLATMA DOZU UYARISI 

Koca’nın Covid salgınına yönelik değerlendirmeleri de oldu.

Covid-19 salgınında, ortaya çıkan ilk varyantların daha kuvvetli ve hasar verici bulunduğunu ifade eden Koca, omicron varyantının ise daha bulaşıcı bulunduğunu sadece hastalarda hafifçe seyrettiğinin altını çizdi.

Bakan Koca, “Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Ek olarak bilhassa ileri yaşlarındaki vatandaşlarımızı kesinlikle korumalıyız” dedi.

VİDEO: MAYMUN ÇİÇEĞİ SALGINA DÖNÜŞÜR MÜ?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.