Marmaris yangını üstünden bir yıl geçti tekrardan yeşillendirilen alanlar görüntülendi

Muğla’nın Marmaris ilçelinde 9 bin 52 hektarlık alanın zarar görmüş olduğu orman yangınının üstünden geçen bir yılda, bir taraftan ağaçlandırma öteki taraftan da evi yanan vatandaşlar için konut inşa emekleri yapılmış oldu.

Abone ol

Armutalan Mahallesi Siteler mevkisinde 29 Temmuz 2021’de başlamış olan ve birçok noktada etkili olan yangının üstünden bir yıl geçti.

Yangın söndürme işçisi Görkem Hasdemir ve gönüllü Şahin Akdemir’in yaşamını kaybetmiş olduğu, ormanda yaşayan oldukça sayıda canlının telef olduğu ve 9 bin 52 hektarlık alanın zarar görmüş olduğu yangın sonrası bölgede rehabilitasyon emek harcaması başlatıldı.

Hasdemir ve Akdemir için İçmeler’de hatıra ormanı oluşturuldu. Orman Şehitleri anısına oluşturulan hatıra ormanına ilk fidanlar 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde dikildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, evlerini, ahırlarını, depolarını yangında kaybedenlere yenilerinin yapılması için harekete geçti. Bitirilen konutlar sahiplerine teslim edildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince de bölgenin tekrardan yeşillendirilmesi için hummalı bir emek verme yürütüldü. Yanan alanların boşaltılması ve ağaçlandırma emekleri yüzde 95 tamamlandı.

Aradan geçen bir senenin arkasından yanan bölgeler, yeşillenmeye devam ediyor.

Yeşeren alanlar, AA ekibi tarafınca karadan ve dron ile görüntülendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.