Marmaris orman yangınının 1’inci senesinde gene yangın çıktı yerleşim yerlerine ulaştı otele sıçradı

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yangının yerleşim yerine yaklaştığı açıklandı. Rüzgarın şiddetli ilerlediği yangında bir yurttaş otelin yandığını bildirdi.

Abone ol

Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçen yıl 29 Temmuz’da başlamış olan ormanın yangınının yıl dönümünde İçmeler Mahallesi’nde orman yangını çıktı,

Marmaris İçmeler Turunç mevkisinde ormanlık alanda trafodan kaynaklığı tahmin edilen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve oldukça sayıda orman işçisi ile müdahale ediliyor.

Takımlar, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen ve yerleşim alanlarına da yakın konumdaki yangını denetim altına almak için yoğun çaba sarf ediyor.

Rüzgarın şiddetli olması sebebiyle büyüyen orman yangını yakınında bulunan bir otele sıçradığı ve cep telefonu ile o anları kaydeden vatandaşın ‘Otelimiz yanıyor’ diyerek ağlamış olduğı görüldü.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı tayyare, helikopter ve arazözlerin yanında belediye ekipleri ve itfaiye ekipleri de yönlendirildi.

Yangının çıkışından derhal sonrasında bölgeye hava ve kara araçları sevk edildi. İlk etapta 7 helikopter ve 5 tayyare yangına havadan müdahale ediyor.

Geçtiğimiz yıl 29 Temmuz’da başlamıştı Tam bir yıl oldu 9 bin hektar kül oldu

Türkiye’de yakın tarihin kim bilir en büyük orman yangınlarının yaşandığı 2021 senesinde ilkin Antalya, arkasından Muğla’da peş peşe çıkan orman yangınlarının üstünden bir yıl geçti. Muğla’da geçen yıl 29 Temmuz’da başlamış olan ve 12 Ağustos’ta biten 7 ilçede 60 bin hektar alanın yandığı yangınların birinci senesinde toprak yine yeşil filizlerle kendini yeniliyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.