Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara yaşamsal uyarı! ‘Ölümcül neticeleri var’

Doç Dr. Ömer Salt’tan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara yaşamsal uyarı geldi. Doç Dr. Ömer Salt, kenelerin iyi mi yayıldığını ve Kurban Bayramıyla beraber yaklaşan büyük riski anlatıp “Ölümcül neticelerle karşılaşabiliyoruz.” diyerek mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Abone ol

Havaların ısınmasıyla beraber geri dönen ve son günlerde kabusa dönüşen kene ölümleriyle ilgili Doç Dr. Ömer Salt, kenelerin iyi mi yayıldığını ve Kurban Bayramıyla beraber yaklaşan büyük riski anlatıp “Ölümcül neticelerle karşılaşabiliyoruz.” diyerek mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Havaların ısınmasıyla beraber Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan kene ısırmaları sonucu yaşamını kaybeden vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Ardı ardına gelen keneden ölüm haberleri, dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tedbirleri bir kez daha gündeme getirdi.

“Kurbanlık ne olursa olsun taranmalı”

Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ömer Salt, Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanın kesilmeden ilkin ne olursa olsun taranması icap ettiğini söylemiş oldu. Hayvanda kene var ise kenenin mutlak suretle eldivenle alınması icap ettiğini vurgulayan Salt, hayvanın vücut sıvılarına temas etmeksizin kesim işlemenin gerçekleştirilmesi icap ettiğini söyledi.

“Keneyi çıkartmak için sakın bu tarz şeyleri yapmayın”

Kenenin en fazlaca tutunma yöntemiyle bulaştığını ve yanlış çıkartılma şekilleri sebebiyle virüsün daha fazlaca bulaştığını söyleyen Doç Dr. Ömer Salt, kenenin üstüne sigara basılmaması, alkol dökülmemesi ve diş macunu sürülmemesi icap ettiğini belirtti. Yanlış uygulamaların kenenin virüsü daha çok boşaltmasına niçin bulunduğunun altını çizen Salt, peşinden virüsün vücutta dolaşıma geçerek çoğalmaya başladığını söyledi.

“Ölümcül neticelerle da karşılaşabiliyoruz, kanamalar ortaya çıkıyor.”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsünde ölümcül neticelerle karşılaşıldığını özetleyen Doç Dr. Ömer Salt, “Virüs ilk aşamayı geçip ilerlemeye devam ediyorsa hastaların çoğunda mide, bağırsak, burun, diş eti kanamaları ortaya çıkıyor. Şiddetli olanlarda tüm boşluklardan kanamalar ortaya çıkıyor. Bu geri dönülmez safhaya gidişin bir göstergesi” açıklamasında bulunmuş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.