Kripto Paralar Niçin Düşüyor? Bitcoin Tekrardan 21.000 Doların Altında! › CoinTürk

Kripto paraların düşmesine sebep olarak birden fazla gerekçe saymamız gerekiyor. Yatırımcıları neler bekliyor?

Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük kripto para birimi 16:30 itibariyle başlamış olan satışların sonucu olarak 21.000 doların altına sarktı. Daha ilkin birçok kez, kripto paraların ABD hisse senedi piyasalarıyla korelasyonundan bahsetmiştik. Bu sebepten hafta içi 16:30 açılışları fiyatın yönü için eleştiri ehemmiyet arz ediyor. Elbet tek sebep bu değil.

Kripto Paralar Niçin Düşüyor?

ABD hisse senedi piyasaları bugün pozitif açılış yaptıktan sonrasında hızla yönünü aşağıya çevirdi. Bitcoin’in buradaki yüksek korelasyonunu uzun süreden beri konuşuyoruz. Yazı hazırlandığı sırada devam düşüşün birkaç sebebi daha var.

  • Voyager, 3AC için temerrüt açıklamasında bulunmuş oldu. Kısaca kati olarak 3AC battı diyebiliriz.
  • ABD Dayanıklı Mal Siparişleri beklenenin üstünde geldi. Beklenti 0,1 iken 0,7 açıklandı ve dolaylı yoldan enflasyonun öncüsü bir gelişmeden bahsediyoruz.
  • Bitcoin 22.000 doların üstünde kalıcılık gösteremedi. Son yaşanmış olan yükseliş zayıf hacimli bir denemenin ötesine geçemedi.
  • Yaklaşan enflasyon verisi
  • Bu hafta ECB’de Powell tarafınca yapılacak konuşmanın oluşturduğu tedirginlik.

Bitcoin ve altcoin yatırımcıları için daha büyük düşüşler öncesi son bir çıkış toparlanması bekleniyordu. Temmuz ayına kadar beklenen bu yükselişte BTC için 24.000-27.000 dolan aralığı birçok analist tarafınca tepe olarak tanımlandı. Sadece artık aylık kapanışa saatler kala Bitcoin’in yatırımcılara bu şekilde bir ümit aşıladığını söyleyemiyoruz.

Kripto Paralar Temmuz Beklentisi

Enflasyon verisi bu hafta geliyor, eğer bir düşüş göremezse FED faizleri daha sert artırmaya ve şahin görünümüne devam edecek. Powell son açıklamalarından birinde 100 baz puanlık faiz artışının da masa bulunduğunu söylemiş oldu. İlk toplantılarda 25 baz puan ile 50 baz puan içinde hayatta kalma senaristliği yazan ekonomistler artık 100 baz puana hazırlık yapıyor.

Powell hali hazırda negatif faiz verdiklerinin ve enflasyon ile faizin kısa vadede ortada bulaşamayacağının normal olarak bilincinde. Sadece daha ilkin Başkan Powell “önceliğimiz enflasyonu düşürmek” demişti. Kısaca hisse senedi piyasalarının yada kripto paraların bu süreçte ne kadar hırpalandıklarını önemsemek FED’in görevleri içinde bulunmuyor.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 20.670 dolardan alıcı buluyor. Yatırımcıları aşırı volatiliteye hazırlıklı olması gerekiyor. Çarşamba günü 16:00 FED Başkanı konuşmaya meydana getirecek ve Perşembe günü 12:30’da enflasyon verisi gelecek. Kripto para yatırımcıları kurtarabilecek tek şey önümüzdeki 2 hafta içinde karara bağlanacak Bitcoin ETF başvurularıdır.

Mesuliyet Reddi: Bu yazıda yer edinen bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının bilincinde olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.