Kosova polisi: “Tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve ürkü yapmaya eğilimli düzmece haberlere kapılmamaya çağrı ediyoruz”

Kosova‘nın kuzeyindeki gerginliğin arkasından izahat meydana getiren polis, “Tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve ürkü yapmaya eğilimli düzmece haberlere kapılmamaya çağrı ediyor ve çağırıyoruz” dedi.

Kosova polisi, Sırbistan ile Kosova sınırındaki gerilime ilişkin düzmece haber uyarısı yapmış oldu. Kosova polisi tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, Sırpların, Sırbistan ile Kosova arasındaki Yarinye ve Brnyak’taki sınır kapılarına barikatlar kurmasının arkasından gerginlik kazanan durumu yakından takip edilmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, ülkenin kuzeyindeki tabanca sesleri doğrulanarak, “Bazı bölgelerde polislerimize ateş açıldı. Vakalarda ölü ve yaralı bulunmuyor. Sırplar, Arnavut vatandaşların canlarına ve mallarına kast etmeye çalıştı” ifadelerine yer verildi

Mitroviça şehrinin kuzeyinde, trafiğe kapatılan iki sınır kapısına götürmüş olan yolların trafiğe kapatılmış olduğu belirtilen açıklamada, “Şimdiye kadar vatandaşlarda yada herhangi bir polis memurunda herhangi bir yaralanma olduğuna dair resmi bir informasyon yok. Bu yüzden tüm medyayı ve vatandaşları, durumu istikrarsızlaştırmaya ve ürkü yapmaya eğilimli düzmece haberlere kapılmamaya çağrı ediyor ve çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada ek olarak Kosova polisinin, düzeni ve kamu güvenliğinin korunması adına fark gözetmeksizin tüm vatandaşların güvenliğini sağlamak için çaba gösterdiği vurgulandı.

Kosova’nın kuzeyinde siren sesleri

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala gerilim yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer edinen ve Sırpların yoğunlukta yaşamış olduğu Mitroviça’da siren sesleri ve tabanca sesleri yükselmişti. Polis, tabanca seslerini doğrulamış ölen ya da yaralanan olmadığını ifade etmişti. Siren seslerinin ise yarın yürürlüğe girecek olan geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek amacıyla kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya çağrı etmek için çalışılmış olduğu ifade edilmişti.

Kosova-Sırbistan arasındaki plaka gerginliği

Kosova ve Sırbistan içinde 2016’da imzalanan özgür trafik dolaşımı anlaşmasının süresinin 15 Eylül’de dolmasının arkasından Kosova hükümeti ülkede bir tek Kosova plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka şartı getirmişti.

Kosova, Sırbistan yönetiminin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine senelerdir izin vermemesine karşı almış olduğu karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine izin vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan geçici plaka veriyor. – PRİŞTİNE

Sırbistan Kosova 3. Sayfa Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.