Kosova Başbakanı Kurti, gerginlik için Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’i suçladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova‘nın kuzeyinde yaşanmış olan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç’i görevli tuttu.

Kosova’da tansiyonun yükselmesinin arkasından Kosova Başbakanı Albin Kurti izahat yapmış oldu. Kosova’nın kuzeyinde yaşanmış olan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç’i görevli tutan Kurti, Kosova kamuoyunun Sırbistan medyasının tuzağına düşmemesini istedi. Kurti ek olarak, “Gelecek günler ve haftalar sıkıntılı ve sorunlu olabilir” dedi.

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala gerilim yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer edinen ve Sırpların yoğunlukta yaşamış olduğu Mitroviça’da siren sesleri ve tabanca sesleri yükselmişti. Polis, tabanca seslerini doğrulamış ölen ya da yaralanan olmadığını ifade etmişti. Siren seslerinin ise yarın yürürlüğe girecek olan geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek amacıyla kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya çağrı etmek için çalışılmış olduğu ifade edilmişti.

(Ercan Kasap/İHA)

Sırbistan Petkoviç Kosova Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.