Konut kredilerinde uygun fiyatlı evler için alan oluştu

Konut kredi oranlarına sınırlama geldi. 10 milyon lira üstündeki konutlara kredi imkanı kaldırılırken, bilhassa ikinci el konut için kullandırılacak kredi oranları düşürüldü.

Abone ol

Kıymeti 2 milyon liraya kadar olan konutlara yüzde 90 kredi sağlanması sonucu, düşük gelirli geniş kitlelerde konut sahibi olma umudu doğurdu. BDDK’nın yüzde 10 peşinle ev sahibi olma imkânı sağlaması, üretimi, lüks konuttan uygun fiyatlı konuta yönlendireceği şeklinde, fiyat artışlarını da frenleyecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni sonucu gayrimenkul sektöründe uygun fiyatlı konuta erişimi kolaylaştıracak. BDDK, birinci ve ikinci el konutlarda, kredi değerlerini tekrardan belirledi. Buna gore, 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için ise yüzde 90’a kadar, 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70’e kadar kredi kullanılabilecek. Kıymeti 10 milyon TL üstü olan konutlar için kredi imkanı olmayacak.

Yüzde 90’ı krediden
Sektör temsilcilerine gore bu düzenleme ile daha uygun fiyatlı konut projelerinin üretimi artacak. Daha ilkin lüks projelere öncelik veren inşaat firmaları, dar ve orta gelirli vatandaşı da kapsayan işlere girebilecek. Bilhassa 1 milyon liraya kadar olan konutta, rakamın yüzde 90’nın kredi ile temin edilmesi şu demek oluyor ki yüzde 10 peşinat ile satın alabilme imkanı sektördeki projelerin içeriğini de değiştirecek. Ek olarak, Türkiye genelindeki konut satışlarının yüzde 70’inin ikinci el olduğu ifade edilirken, söz mevzusu karar yardımıyla konut fiyatlarında artışın denetim altına alınması amaçlanıyor

Uygun tutarları projeler artar
Sektör temsilcilerine gore, bu düzenleme bununla beraber toplumsal konut üretimini artırmayı da hedefliyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Kararın 1 milyona kadar olan kısmı oldukca mühim. Burada 2 amaç var; birincisi 10 milyon ve üstü kredi kullanan şahıs esasen varlıklıdır ve devlet bu kişiye ‘Kredi kullanmana gerek yok’ diyor. İkincisi de inşaatçılara, müteahhitlere lüks konut yerine, toplumsal konuta yönelin diyor. Doğal olarak ki büyük oranda yalıtım ve izolasyona da teşvikin kararda tesiri var” şeklinde konuştu. Aşa, ek olarak buna bağlı olarak konut fiyatlarının düşebileceğini ve bu kararın insanları toplumsal konuta yönlendirebileceğini belirtti.

Sektör pozitif yönde karşıladı
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu “BDDK’nın konut kredilerine yönelik açıklamış olduğu sonucu pozitif yönde buluyoruz. Orta ve alt gelirli kişilerin ev almasını sağlayacak bir düzenleme. Bu karar verilirken sektör yetkililerine danışılmasını da beklerdik” diye konuştu.

Toplumsal konutu teşvik edecek adım
İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, BBDK’nın konut kredilerinde son yapmış olduğu düzenlemenin, daha uygun fiyatlı ve toplumsal konut üretimini teşvik edeceğini dile getirdi. Avdagiç ,”Yeni düzenleme inşaat firmalarını şüphesiz bu kategoride daha çok arza yönlendirecektir. Sadece arsa maliyetlerini de unutmayalım. Uygun kredi imkanlarının yanısıra arsa üretimini de bu mevzuda gündemimizin ilk sırasına koymalıyız. Hep vurguladığımız şeklinde konutu etkileyen en mühim unsur arsa maliyeti. İlçe belediyeleri konut arsası üretmeli. Belediyeler bayındır uygulamalarında daha süratli ve etkin olmalı. Belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırmaları lazım. Ticari imarı olan parseller tecim/konuta dönüştürülmeli. Kullanılmayan ticari alanlar konut olmalı” ifadesini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.