Kızılay’dan çalışanlara enflasyon farkı – Haberler

Ortalama 13 bin ustalaşmış çalışanı bulunan Kızılay, TÜİK’in açıklamış olduğu 6 aylık enflasyon rakamlarının peşinden 2022 yılı başlangıcında meydana getirilen ücret düzenlemesini güncelledi. Ücretlerde meydana getirilen yeni düzenleme ile Kızılay çalışanları averajda yüzde 78,6, flebotomist benzer biçimde öteki sıhhat mensubu bazında toplam gelir düzeyinde yüzde 86 iyileştirme almış oldu.

Meydana gelen düzenlemeye ilişkin Kurum tarafınca meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kızılay Ücret Yönetim Sistemi etkinlik gruplarımızın bulunmuş olduğu sektör dinamikleri ve açıklanan resmi veriler kapsamında; piyasa ücret araştırmalarında referans kuruluşlar (Korn Ferry, Mercer, WTW, TalentMelon vb.) ile ortaklık yapılarak, insani yardım alanında dünya genelinde ülke-şehir bazında veriye haiz olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) veri tabanından yararlanılarak ve ilgili Kurum/Kuruluşların uzmanları ile görüşülerek lüzumlu karşılaştırmalar yapılmak suretiyle dinamik olarak yönetilmektedir.”

ENFLASYONA KARŞI GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMIŞTIR

Mevzuya ilişkin Kızılay’dan meydana getirilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çalışanlarımızın enflasyon gerçekleşmeleri karşısında desteklenmesine yönelik adımlarımızı tertipli olarak atıyoruz ve buna yönelik temmuz ayından geçerli olmak suretiyle sistemimizde lüzumlu düzenlemeler yapılarak senelik enflasyon gerçekleşmesi çerçevesinde lüzumlu aksiyonlar alınmıştır.

“Kızılay Yatırım grubumuzda kapsamiçi/kapsamdışı çalışanlarımıza bulundukları sektör dinamikleri de gözetilerek tarafların da mutabakatı ile enflasyona karşı lüzumlu düzenlemeler yapılmıştır.

“Internasyonal Paydaşlar ile yürütülen faaliyetlerimizin gerçekleştirildiği Proje Koordinatörlüklerimizde ve Yurtdışı Delegasyonlarımızda Türk Kızılay Ücret Yönetim Sistemi ve UNDP Pozisyon Skalaları çerçevesindeki hibrit sistemimizin güncelliği sağlanarak çalışanlarımıza yansıtılmıştır.”

YAPILAN İYİLEŞTİRME YILLIK BAZDA YÜZDE 78,6 ORANINDA GERÇEKLEŞMİŞTİR

Senelik enflasyon oranının üstünde iyileştirmeler yapıldığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizin kan ihtiyacını karşılayan Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzdeki sıhhat çalışanlarımızın Baz Ücret ve Performans gelirlerinde, eşdeğer Kurumlarda/Kuruluşlarda vazife icra eden sıhhat çalışanlarının Baz Ücret + Performans gelirleri temel alınarak mühim iyileştirmeler yapılmış olup hem averaj prim gelirleri düzenlenmiş hem de performansı teşvik edici bir sistem ortaya konularak bu gelirlerini daha üst düzeye taşıyabilecekleri sistemsel düzenlemeler yapılmıştır.

“Öteki etkinlik alanlarımızda ise ücret yönetim sistemi kapsamında piyasa ücret verilerinin medyan noktası baz alınarak meydana getirilen karşılaştırmaların güncelliği korunmuş yıl başındaki artışlar ile beraber senelik enflasyon oranının üstünde iyileştirmeler yapılmıştır.

“Meydana getirilen düzenlemeye bir örnek vermek gerekirse; öteki sıhhat çalışanları grubunda bulunan bir flebotomist 2021 senesinde 7.119 TL gelir elde ederken, meydana getirilen son düzenleme ile elde edeceği gelir 13.241 TL olmuştur. Kızılay kan hizmetlerinde çalışan bir hekim ise senelik bazda averaj yüzde 78 gelir artışına ulaşmıştır. Kızılay çalışanlarının geneli düşünüldüğünde ise meydana getirilen iyileştirme senelik bazda yüzde 78,6 oranında gerçekleşmiştir.”

Türkiye İstatistik Kurumu Togo Cumhuriyeti Kızılay Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.