Kilosu 3 dolar… Ağaçlar ayda 10 bin lira yılda 650 bin dolar kazandırdı!

Sahil süresince uzanan çam ağaçlarından ayda 10 bin lira gelir elde edilebiliyor. Kilosu 3 dolar olan çam reçinesini ağaçlara ürettiren köylülüler, 2021 senesinde 650 bin dolarlık ürün elde etti.

Abone ol

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), plastik sanayisinden tıp alanına kadar pek oldukca sektörde kullanılan reçinenin 2021 yılı üretiminden ekonomiye 650 bin dolar döviz girdisi sağlamış oldu.

Kağıt, kozmetik, ilaç, boya, kauçuk ve lastik şeklinde 300’den fazla ürünün üretiminde gereksinim duyulan organik reçinede dışa bağımlılığı azaltmak için yürütülen Reçine Fiil Planı’na iştirak eden orman köylüleri, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla ve Sakarya’da 1.558 ton ham reçine üreterek ortalama 650 bin doları ekonomiye kazandırdı.

Kızılçam ve sahil çamından türünden elde edilmiş reçinenin ham kilo fiyatı 3 dolar. Bir kızılçam 1 kilo, sahil çamı ise averaj 2,5 kilo reçine salgılıyor. Reçine üretimi için ilkin belirlenen ağaçlara, zarar vermeyecek şekilde ufak yaralar açılıyor. Bu yaranın üstüne de akmayı hızlandırmak için asit pasta sürülüp, reçinenin dolması için poşetler bağlanıyor. Ortalama 15 gün bu şekilde planlanıyor. Peşinden yara üst noktaya taşınıp bir 15 gün daha salgı alınıyor. Bu işlem yılda 7-8 kez tekrarlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.