Kayseri haber: Kayseri Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne yoğun ilgi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafınca Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Kayseri Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne vatandaşların yoğun ilgisi sürüyor.

Varlıklı bir zamanı geçmişe haiz Kayseri’yi ulusal boyutta etkin bir halde kültürel ve sanatla alakalı yönden tanıtmak, geleneksel el sanatlarının kıymetini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kültür ve Gezim Bakanlığı ile ortaklaşa iş içinde düzenlenen Kayseri Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali, Zamanı Kayseri Kalesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam ediyor. Festivale, Kayseri, İstanbul, Konya, Ankara, Bitlis, Mersin, Kastamonu, Adıyaman, Denizli, Sakarya, Şanlıurfa, Malatya, Sivas, Giresun, Hatay, Eskişehir ve Ordu olmak suretiyle 17 şehirden 31 sanat branşında 31 sanatçı katılıyor. Festivalde geleneksel el sanatları icra eden 31 sanatçı, Taş Oymacılığı, Gümüş Telkari, Tespih Sanatı, Katı’, Keçe, Baston Yapımı, Kırkyama, Yazmacılık Ahşap Baskı, Yemeni, Naht Sanatı, Bıçakçılık, Tulum Yapımı, Ebru, Ahşap Kaşık Yapımı, Kemik Tarak, İpli Kukla Yapımı, Okçuluk, Tamzara Dokuma, Cam Sanatı, Ahşap İşçiliği, Sedef Kakma, Hüsn-i Hat, İpek Dokumacılık, Gümüş Savat, Soğanlı Bez Bebek Yapımı, Saraçlık, Lüle Taşı İşçiliği, Adıyaman Geleneksel Giysili Bebek, Çini, Çömlekçilik ve Kemik Şekillendirme-Süsleme şeklinde 31 el sanatı branşında eserlerini sanatseverlerle bir araya getiriyor. Ek olarak festivalde sergiler, konserler, söyleşiler, workshoplar şeklinde renkli etkinlikler yer ediniyor.

Öte taraftan Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK, Kayseri’nin ve Türk medeniyetinin bir kıymetini daha “Bir Selçuklu Sarayı: Keykubadiye” isminde sergi ile Kayseri Altın Eller Festivali alanında sanatseverlerle buluşturdu.

Dünyada ilk kez hususi tasarlanarak yapım edilen Selçuklu Yıldızı şekilli masa üstünde KAYMEK Eğitmeni Nurcihan Cihan tarafınca 2 ay şeklinde kısa bir vakit diliminde meydana getirilen küpe, kolye, bilezik, halhal ve dekoratif amaçlı Keykubadiye Sarayı’na özgü 125 parça takı tasarımı ve 15 tane el yapımı seramik şekillendirme eseri de festival çerçevesinde Kale’de sergileniyor.

Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali, Kayseri’nin yanı sıra, daha ilkin Edirne, Çanakkale, Afyon, Denizli, Bodrum ve Beyoğlu’nda da düzenlenmişti. – KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kayseri Gümüş Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.