İzmir haberi… Çiğli’de karbon envanteri emek harcamaları sürüyor

Çiğli Belediyesi, iklim değişikliğinin etkilerine karşı mahalli azaltım ve uyum politikalarına yön verecek Çiğli Karbon Envanteri Hesabı ve Çiğli İklim Fiil Planı çalışmalarına devam ediyor.

İnsan kaynaklı yaşanmış olan iklim değişikliği ve küresel ısınma benzer biçimde sorunlara mahalli anlamda sürdürülebilir su ve enerji politikaları üreterek destek olmak isteyen Çiğli Belediyesi, Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçilmesiyle beraber çalışmalarına hız verdi.

Bu çerçevede, ilçe sınırları içindeki naturel güzellikleri ve canlı popülasyonunu korumak, su ve enerji tüketiminde tasarruflu hareket etmek için Çiğli Karbon Envanteri Hesabı ve Çiğli İklim Fiil Planı emek harcamaları devam ediyor.

Su ve elektrik tüketimi azaldı

Başkan Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde hayata geçirilen Çiğli İklim Fiil Planı emek harcamaları çerçevesinde, 2018 senesinde 3.281.597 kwh olan elektrik tüketimini 2021 senesinde 2.896.616 kwh, 2018 senesinde 231.098 m3 olan su tüketimi 2021 senesinde 206.985 m3’e düşürüldü.

Gümrükçü: “Enerji kaynaklarımızı verimli kullanacağız”

İklim değişikliği ve naturel afetlerle savaşım mevzusunda mahalli yönetimlerin mesuliyet alması icap ettiğinin altını çizen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Mahalli yönetimler, küresel ısınma ve iklim değişikliği benzer biçimde mevzularda süre kaybetmeden önleyici politikalar üretmeli. Çiğli Belediyesi olarak, ilçe ve kurum düzeyinde karbon ve su ayak izini hesaplama ve değerlendirme çalışmalarımıza hız verdik. Covid-19 salgınına karşı aldığımız tedbirlerin etkisiyle azalan kurumsal su tüketimimizi, fotoselli musluk, susuz pisuvar, tasarruflu klozetler ve parklarda kullanılan otomatik sulama sistemleri benzer biçimde önlemlerle destekledik. Elektrik tasarrufu anlamında da düşük enerjili ampul kullanımını yaygınlaştırdık. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji politikaları üretmek adına gerek su gerekse enerji tüketimi alanında azaltım stratejilerinin belirlenmesi ve ilgili uygulamalarla desteklenmesi, karbon envanteri hesabı ve iklim fiil planı çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu. – İZMİR

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Çiğli Belediyesi Çiğli su Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.