İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Şimal Makedonya’da temaslarda bulunmuş oldu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Balkanlar turu çerçevesinde gerçekleştirdiği Şimal Makedonya ziyareti kapsamında Başbakan Dimitar Kovaçevski ile bir araya geldi.

Sanchez, başkent Üsküp’teki temasları kapsamında Başbakanlık binasında törenle karşılandı. Törende, iki ülke hükümet temsilcileri hazırda bulunmuş oldu.

Merasim sonrasında başa baş ve heyetler arası görüşmeye geçen Kovaçevski ve Sanchez, görüşmelerin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi.

İspanya Başbakanı Sanchez, “Şimal Makedonya’nın bulunması ihtiyaç duyulan yere giden yolun önündeki engeli kaldırdınız. Şimal Makedonya hem coğrafi hem de zamanı açıdan Avrupa’da bulunuyor. Şimdi de arzuladığınız hedefe bir adım daha yaklaştınız.” dedi.

Bölgede gerçekleştirdiği ziyaretin iki simgesel anlam taşıdığını söyleyen Sanchez, bunlardan birisinin ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki saldırganlığına karşı AB’nin gösterdiği birlik’ ve ‘geçtiğimiz günlerde Arnavutluk ve Şimal Makedonya’nın AB’ye katılım müzakerelerinin başlatılması önündeki engelin kaldırılması’ bulunduğunu altını çizdi.

İspanya Hükümeti olarak AB dönem başkanlığında Şimal Makedonya’ya destek sağlayacaklarını dile getiren Sanchez, AB’ye üyelik için ihtiyaç duyulan reformlar noktasında da Şimal Makedonya’ya destek vermeye devam edeceklerini söylemiş oldu.

Şimal Makedonya Başbakanı Kovaçevski de Sanchez’in zamanı olarak nitelendirdiği bu ziyaretinin, iki ülke arasındaki 30 senelik iyi ikili ilişkilerin noktasında bir sembol niteliği taşıdığını belirtti.

Kovaçevski, “Şahsım ve tüm vatandaşlar adına, Şimal Makedonya’nın AB üyeliği noktasında İspanya’nın gösterdiği destekten dolayı teşekkür etmek isterim.” diye konuştu.

Şimal Makedonya’nın AB için hazır bulunduğunu vurgulayan Kovaçevski, ülkesinin AB’nin tam üyesi olması doğrultusunda sağlam adımlarla ilerlediğini beyan etti.

Bu süreçten geri adım atmayacaklarını dile getiren Kovaçevski, şu sebeple Şimal Makedonya’nın yerinin AB’de bulunduğunu söylemiş oldu.

Ek olarak Sanchez, Şimal Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafınca da kabul edildi.

Togo Cumhuriyeti Avrupa Birliği Makedonya İspanya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.