İran, Çin-Tayvan gerginliğinde tarafını seçti: Tek Çin politikasını tereddütsüz destekliyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün Çin’in itirazlarına rağmen Tayvan‘a gitti. Tayvan‘ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, Pelosi’nin uçağının Tayvan‘a inmesinin derhal peşinden ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Washington’u bu hamlenin “bedelini ödeyeceği” mevzusunda uyardı. Çin Müdafa Bakanlığı da Tayvan adası çevresinde bir takım askeri tatbikat başlattı. ABD ve Tayvan ise Çin’in tehditleri karşısında geri adım atmadı.

İran, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini kınayarak, tek Çin politikasına tereddütsüz destek verdiğini deklare etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, mevzuyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada, ” İran, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygıyı dış politikasının temeli olarak görüyor. Bu çerçevede de tek Çin politikasına tereddütsüz destek veriyor.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin toprak bütünlüğüne saygının Birleşmiş Milletlerin temel ilkelerinden biri bulunduğunu vurgulayan Kenani, son dönemde ABD yönetiminin Çin’in iç işlerine müdahale etmeye çalıştığını ve bu ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal etme yönünde gerilime yol açan adımlar attığını kaydetti.

İran‘ın, ABD’nin gerilime yol açan ve dünyanın değişik bölgelerinde sürdürdüğü bu yaklaşımını kınadığını belirten Kenani, “Washington’un tek taraflı ve ülkelerin egemenliğini ihlal eden adımlarının yalnız istikrarsızlığın artmasına ve ülkeler arasındaki ihtilafların daha da alevlenmesine yol açtığını” altını çizdi.

İlgili Haberler

Tam Vapur Şok Denemeleri Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan İran Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.