İBB Halk Ekmek’ten zam açıklaması: Zam yapmamak için direniyoruz

İstanbul’da bazı ilçelerde 5 lirayı kabul eden ekmek fiyatının yaz sonuna doğru 7 liraya erişmesi planlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek’ten mevzuya ilişkin izahat geldi.

Abone ol

İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nama, “İBB Halk Ekmek olarak biz zam yapmamak için direniyoruz. Şu anda bir ekmeğin maliyeti bizlere ortalama 3 lira. Yoksul kesimin tükettiği ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz” dedi.

Buğday ve un fiyatlarındaki artış ekmek fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Birçok ilde ekmeğin fiyatı 5 TL’ye kadar çıktı. Maliyetlerin artmaya devam etmesi durumunda ekmek fiyatının sonbaharda 7 TL’ye çıkacağına dikkat çekiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, maliyetlerdeki artışa rağmen ekmeği 2 TL’den satmaya devam edeceklerini deklare etti:

“İBB Halk Ekmek olarak biz zam yapmamak için direniyoruz. Şu anda bir ekmeğin maliyeti bizlere ortalama 3 lira. Yoksul kesimin tükettiği ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz. Hedefimiz direnebildiğimiz kadar milyonlarca yurttaşımıza ekmeği 2 liradan verebilmek.”

‘Ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz’
Cumhuriyet’ten Dilan Aykıran’ın haberine gore, Nama, “Halk kesimleri derin bir yoksullukla karşı karşıya. Ekmek imalatçısı esnafı da mağdur, fırıncıya un satan da mağdur, ziraatçi de mağdur, kuru ekmek için sıraya girmek zorunda kalan dar gelirli de mağdur. Sadece girdi maliyetleri hızla artarken bir yıl ilkin 2 lira olan ekmeğin fiyatının 5 liraya çıkması bu şartlarda düzgüsel. Bu durumda sorgulanması ihtiyaç duyulan ekmek imalatçısı değil, sorgulanması ihtiyaç duyulan ülkenin parasının değerinin bu kadar düşmesi ve ülkenin bu kadar fakirleşmesi” ifadelerini kullandı.

İBB Halk Ekmek’in toplumsal mesuliyet projesi düşüncesiyle kurulmuş bir kurum bulunduğunu belirten Nama, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun bizlere talimatı şu; zammı olabildiğince öteleyin. Öz kaynaklarınızla ne yapabiliyorsanız onu halletmeye çalışın. Şu anda yoksul kesimin tükettiği ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz. Daha çok üretim yapabilmek için Hadımköy’de temmuz ayında dördüncü fabrikamızı açıyoruz. Bu yapınak Türkiye’nin en büyük fabrikası olacak. Ekşi mayalı, cemiyet sağlığını önceleyen ekmek üreteceğiz” dedi.

‘Maliyetlerimiz giderek katlanıyor’
Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, 85 kamyonla her gün ekmek dağıttıklarını vurgulayarak “Mazot 7 liradan 30 liraya çıktı. Halk Ekmek’in bundan etkilenmemesi mümkün değil. Maya fiyatı dört katına çıktı, geçen yıl çuvalını 127 liraya aldığımız un bugün 500 lira. Elektrik, doğalgaz fiyatlarımız dörde katlandı. Maliyetlerimiz giderek katlanıyor. Sadece biz gene de ticari ürünlerden elde ettiğimiz kârlarla yurttaşa maliyetinin altında ekmek veriyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.