Her derde ilaç heliz otunu toplama mesaisi başladı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde ilkbahar aylarında yaylalarda yetişen ve vatandaşlar tarafınca her derde ilaç olarak malum heliz otunu toplama mesaisi başladı.

Kış mevsiminin çetin geçmiş olduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nin dağlık alanlarında havaların ısınması ile beraber şifalı bitkiler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Her yıl olduğu şeklinde bu yıl da dağlarda ve yaylalarda yetişen ve çeşitli yiyecek ile peynir yapımında kullanılan otlar, karların erimesiyle beraber gün yüzüne çıktı. Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısında yer edinen Yelkenli köyü yaylalarında ilkbaharın gelmesiyle beraber doğada kendiliğinden yetişen ve her derde ilaç olarak malum bitkiler vatandaşlar tarafınca büyük ilgi görüyor. Dağlarda ve yaylalarda kilometrelerce yol yürüyen vatandaşlar, peynir yapımında ve yemeklerde kullanılan ve tam bir şifa deposu olan heliz otunu toplamak için yoğun çaba sarf ediyor. Bitkileri özenle biriktirerek yanlarında getirdikleri çuval ve kutulara doldurup sırtlarında taşıyan vatandaşlar, yine evlerinin yolunu tutuyor. Bazı vatandaşlar ise topladıkları bitkilerin bir kısmını ilçe merkezinde kurulan tezgahlarda satışa sunuyor.

Her hastalığa iyi gelen heliz otunu toplamak için kilometrelerce yol yürüdüğünü söyleyen Seyhan Tarlan, “Mayıs ayındayız ve baharımız birazcık geç geldi. Bizlerde heliz otu toplamaya geldik. Heliz otunun hem turşusunu yapıyoruz hem de kış mevsimi için kurutup yemeğe katıyoruz. Yararları ise şeker ve gerilim hastalığına iyi geldiği şeklinde her derde ilaç özelliği var. Doğal olarak zorlukları da var. Aşama aşama yapılıyor. İlk olarak dağlardan topluyoruz, sonrasında temizliyoruz, yıkıyoruz ve doğruyoruz. Sonrasında ayran suyunda bekletiyoruz. Heliz otu turşusu için de duru suda bekletiyoruz ve sonrasında turşusu oluyor. Kısaca aşamadan aşamaya geçiyor” şeklinde konuştu.

(Mücahit Tarlan- Recep Gökhan Kılıç – İHA)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Her derde ilaç heliz otunu toplama mesaisi başladı – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.