Tüm Yazılar

Göcek Nerede? Göcek’e Iyi mi Gidilir? Göcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göcek Nerede? Göcek'e Nasıl Gidilir? Göcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göcek Nerede?

Masmavi deniz, el değmemiş tabiat, benzersiz mavi turlar ve marinalarıyla öne çıkan Göcek; Muğla iline dahildir. Fethiye ile Dalyan’ın içinde bulunan Göcek, Fethiye’ye bağlı bir mahalledir. Minik olmasına karşın bir çok dinlence beldesinden oldukca daha fazlasına haiz olan Göcek, Akdeniz’in görkemli doğasına ve rahat atmosferine haizdir.

Göcek; Fethiye’ye 28, Muğla merkezine 99, Kuşadası’na 255, İzmir’e 308, Ankara’ya 655, İstanbul’a 775, Adana’ya 840 km mesafede bulunur.

Göcek’e Iyi mi Gidilir?

Göcek kara, hava ve deniz yöntemiyle kolayca ulaşılacak bir lokasyonda bulunur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana benzer biçimde büyük şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle Göcek’e ulaşabilirsiniz. Fethiye üstünden Göcek dolmuşlarına binerek de Göcek’e varmak mümkün. Fethiye’ye 28 km uzaklıkta bulunan Göcek’e taksi, dolmuş ve kişisel araçla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ek olarak hususi aracınızla Muğla merkez ve Göcek Tüneli’nden geçerek de Göcek’e gidebilirsiniz.

Göcek’e hava yöntemiyle ulaşım sağlamak için Dalaman Havaalanına varmanız gerekir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana benzer biçimde illerden kalkan uçaklar Dalaman Havaalanına varır. Göcek Dalaman Havaalanı’na 17 km mesafede bulunur. Havaalanı’na ulaştıktan sonra Göcek’e giden Havaş ya da otobüsleri tercih edebilir, taksi tutabilir ya da vasıta kiralayabilirsiniz.

6 değişik marinasıyla tekne tutkunlarının uğrak mekanı olan Göcek’e deniz yöntemiyle da ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz yolunu takip ederek Göcek Belediye Marina, Göcek Club Marina, D-Marin Göcek Marina, Göcek Village Port, Göcek Exclusive ve Göcek Skopea Marina içinde bir tercih yapabilirsiniz.

Göcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mavi seyahat denilince akla ilk gelen yerlerden kabul edilen Göcek, tekne ve yat tutkunlarının sık sık uğramış olduğu bir bölgedir. Muğla’ya bağlı küçük ve şirin bir yer olan Göcek, evvel Likyalıların yaşamış olduğu ve Daidala isminde olan bir bölgeydi. Zamanı önemi büyük olan Göcek; pek oldukca antik zamanı esere ev sahipliği yapar. Ek olarak antik şehir batıkları içinde yüzmeye, yat turlarına, rüzgar sörfüne, tabiat yürüyüşüne ve dalışa son aşama uygundur. 

Göcek Plaj ve Koyları

Göcek, mavi ve yeşilin birleşiminde bulunan sayısız koyuya öne çıkar. Bu tabiat harikası bölge, Akdeniz’deki saklı bir aden gibidir. Göcek’te bulunan bazı koy ve plajlar şunlardır:

Osmanağa Koyu

Kleopatra Koyu

Bedri Rahmi Koyu

Ayten Koyu

Akvaryum Koyu

İnlice Plajı

Blue Point Plajı

Yassıca Adaları

Domuz Adası

Göcek Adası

Tersane Adası

Göcek’te Yapılacak Aktiviteler

Göcek, sayısız zamanı mekana ve aktiviteye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. Göcek denilince akla en önce tekne turu gelse de, Göcek bilhassa antik tiyatro ve yapıları dolaşmak isteyenler için görkemli bir bölgedir. Ek olarak Göcek tabiat yürüyüşlerine ve su sporlarına da uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu