Fransa’dan Türkiye’nin Suriye operasyonuna ilişkin skandal PKK/YPG bildirisi: Kürt müttefiklerimize saldırılmasına izin veremeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askeri harekatın ulusal güvenlik endişeleri açısından mecburi bulunduğunu belirterek “30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhasına geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç’i teröristlerden temizliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın operasyon sinyali ile beraber harekat için hazırlıklar sürerken Fransa’dan terör örgütlerine destek geldi. Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne göz dikmeksizin sınırdaki terörist unsurları temizlemeyi amaçladığı operasyona Fransız 102 parlamenter karşı çıktı. Ortak bildiri yayımlayan parlamenterler Türkiye’nin ihtimaller içinde Suriye operasyonuna karşı çıkılması çağrısında bulunmuş oldu.

“Erdoğan’ın cenk çılgınlığına karşı çıkılmalı” başlıklı mektupta senatörler, Türk hükümetinin, “Ukrayna savaşı ile NATO’da merkez rolünü oynama statüsünden faydalanarak Suriye’nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırmak için Atlantik İttifakı’nın onayını elde etmeye çalıştığını” açıkladı.

Le Journal du Dimanche gazetesinde piyasaya sürülen bildiride yer edinen ifadeler şu şekilde: “Suriye’nin şimal ve doğusunda özerk yönetim tarafınca denetim edilen bölgelerde savaşın niçin olduğu korkulu koşullara karşın Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve tüm etnik halklar bir arada yaşamakta ve kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve diyalog içinde barışı inşa etmek için savaşım ediyorlar.”

Fransa parlamentosunda skandal Türkiye bildirisi: Kürt müttefiklerimize saldırılmasına izin veremeyiz

YPG/PKK’nın Kürt savaşçılar olarak tanımlandığı skandal bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi: “Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafınca işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının DEAŞ’a karşı mücadeledeki kararlılığı tüm internasyonal cemiyet tarafınca memnuniyetle karşılanmıştır. Sadece bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırılmasına izin veremeyiz ve vermemeliyiz.”

Terör örgütü PKK/YPG Suriye’de işgali altındaki bölgelerde siviller üstündeki baskısını her geçen gün artırıyor. Teröristler, Türkiye’nin ihtimaller içinde askeri harekatına karşı gizlenmek için sivillerin evlerine el koyuyor. Sivillerin evlerine roket, uçaksavar ve havan rampaları yerleştiren teröristler, evlerin altlarına da tüneller kazıyor. Bu evlerden meydana gelen saldırılara Mehmetçik karşılık verdiğinde ise bu kez, “Türkiye sivilleri hedef alıyor” şeklinde propaganda yapılıyor.

Teröristler fazlaca sayıda eve tabanca ve cephane yerleştirirken, bazı evleri de elebaşlarını gizlemek için sözde karargah haline getiriyor. Son 3 ayda 16 bin sivil teröristler tarafınca evlerine el konulduğu için göç etmek mecburiyetinde bırakıldı. Evsiz kalan sivillerin Türkiye tarafınca korunan güvenli bölgelere gitmesine de müsaade edilmiyor. Çaresiz kalan siviller ya akrabalarının yanına sığınıyor ya da derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Uğur Birdal

Fransa Dünya Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.