Ethereum Almak Mantıklı Mı? ETH Fiyat Tahminleri! › CoinTürk

Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük altcoin son birkaç günde kıymetini çift haneli oranda artırdı. Peki artık dibi buldu diyebilir miyiz? Kripto para yatırımcıları dip ve tepe mevzusunda en uçları hedeflediği için büyük seviyede zarar ediyor. O halde yatırımcılar iyi mi pozisyon almalı? Güncel fiyat beklentileri ve devam eden yükselişin boyutuyla ilgili tahminleri ele alıyoruz.

Ethereum (ETH) Yorum

2022 yılı Ethereum sahipleri için pek karlı geçmedi. Altcoin 897 dolar seviyesindeki dibinden şimdilik %36 terfi etti. Sadece, son sekiz ayda fiyatı mühim seviyede kıymet yitirdi. İkinci en büyük kripto para birimi, yazı hazırlandığı sırada 1.200 doların üstünde işlem görüyor ve günlük %7 kıymet kazanmıştır. Bu birazcık rahatlama getirse de genel senaryo tamamen değişik bir tablo çizdi. Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) ortalama %80’lik bir düşüş görmüş oldu.

En büyük kripto para birimi Bitcoin’e kıyaslar ETH hakimiyetini bile düşüren bu geri çekilme piyasadaki genel riskten kaçınma duyarlılığının bir yansımasıdır. BTC fiyatı düşerken piyasa hakimiyetinde artış oluyor ve Ethereum için tam tersini görüyoruz.

Ethereum Almak Mantıklı Mı?

Glassnode’a bakılırsa fiyatta yaşanmış olan bu son yükseliş geçici olabilir. Son raporda şunları yazıyordu;

“BTC hakimiyeti, tarihsel olarak ETH’nin gelecek aylarda daha düşük performans göstereceğine işaret eden ana para akışlarının büyük kısmına hükmediyor”.

Buna ek olarak hem ETH hem de ETH 2.0 için MVRV mühim dezavantajlar yaşadı. Dengenin fazlaca altında negatif sapmalara ulaştı ve şu anda piyasanın toplam (-%33) gerçekleşmemiş bir kayba haiz bulunduğunu söylüyor. Stake edilen ETH başına averaj fiyat, mevcut spot fiyatın iki katından fazla olan 2,4 bin dolar seviyesinde bulunuyor. Bu, ETH 2.0 stake edenlerinin %55 oranında gerçekleşmemiş zarara haiz bulunduğunu gösteriyor. Bu, averaj ETH yatırımcısına kıyasla daha fena bir orandır.

Elbet, bu metrikler, sabrı tükenmekte olan sahipler içinde artan korkuya katkıda bulunmuş oldu. Analitik platform Santiment’e bakılırsa, ETH son yaşamış olduğu dalgalanmalara karşın yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Santiment yorumu bireysel yatırımcılardan balinalara kadar ETH sahiplerinin davranışlarını temsil ediyordu. Açıkçası, her türlü ETH sahibi sabrını yitirdi.

Bununla beraber, geçmişte hakim olan ayı piyasalarına bakılmaksızın, ETH iyi bir halde toparlandı. Şimdi, “Merge” yaklaşırken Ethereum’un tehlikeli sonuç seviyeleri aşarak 897 doları dip olarak işaretlemesi umuluyor. Peki bireysel yatırımcılar 800 dolarlı seviyeleri beklemeli mi? Uzun solukta ATH bölgesini hedefleyen yatırımcılar için mevcut fiyatlar ile 800 dolar bölgesinin fazlaca ciddi bir kazanç farkı olmayacaktır. Bilhassa Ethereum’un yine üç haneli bölgeyi ziyaret etmeme ihtimalini de akıllarda bulundurursak güncel fiyat cazip bile olabilir.

Elbet kripto para piyasalarındayız ve fiyatın yönüyle, dibin derinliğiyle ilgili fazlaca kati konuşmak daima yanıltıcıdır. Yatırımcıların kendi risk profillerine bakılırsa hareket etmesi ve değişik uzmanların, yorumcuların görüşlerinden arındırılmış bir kararla portföylerini şekillendirmesi daha kazançlı olur.

Mesuliyet Reddi: Bu yazıda yer edinen bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının bilincinde olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.