Eskişehir iktisat haberleri: Tepebaşı halkından ekonomiye büyük katkı

Tepebaşı Belediyesi, hayata geçirdiği atık yönetimi ve geri dönüşüm uygulamaları ile 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde, 3 bin 528 ton ambalaj atığının yanı sıra tonlarca değişik türden atık biriktirerek ülke ekonomisine katkı sağlamış oldu.

Tepebaşı Belediyesi, vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için lüzumlu önlemleri alırken bu doğrultuda gerçekleştirdiği emek harcamaları sürdürüyor. Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü tarafınca sürdürülen atık yönetimi ve geri kazanım uygulamaları ile bilgili tüketim alışkanlığı kazandırılırken, atıkların ekonomiye tekrardan kazandırılması da sağlanmış oluyor. Bu çerçevede toplanan ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık piller ve tekstil atıklarının miktarları, Tepebaşı halkının atık yönetimi ve geri kazanım uygulamaları ile bilgili tüketim alışkanlığı mevzusunda da duyarlı ve bilgili bulunduğunu gözler önüne seriyor.

6 ayda 3 milyon 528 bin kilogram ambalaj atığı toplandı

2022 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı verilerine gore, Tepebaşı Belediyesi tarafınca geri kazanımı sağlanan ambalaj atık miktarı 3 milyon 528 bin 120 kilograma ulaştı. 2022’nin söz mevzusu 6 aylık döneminde toplanan bitkisel atık yağ miktarı ise 27 bin 755 kilogram oldu. Toplanan bitkisel atık yağlar lisanslı geri kazanım firmasına gönderilerek biodizel üretimine katkı sağlandı. Böylece doğaya atılmayan her damla bitkisel atık yağ için topraklar ve su kaynakları da kirletilmemiş oldu. Öte taraftan 2 bin 951 kilogram atık pil, 53 bin 930 kilogram tekstil atığı, 2 bin 31 kilogram ilaç atığı, 168 kilogram elektronik atıklar ve 3 bin 150 kilogram ömrünü tamamlamış lastik toplanarak ekonomiye kazandırıldı.

Mevzuyla ilgili izahat icra eden yetkililer, 2009 yılından bu yana sürdürülen atık kazanım sisteminin kesintisiz çalıştığını belirterek, hem ekonomiye hem de çevrenin korunmasına karşı duyarlılık örneği sergileyen şehir halkına teşekkürlerini iletti. – ESKİŞEHİR

Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü Togo Cumhuriyeti Tepebaşı Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.