Elazığ gündem haberleri… Nijerya’dan talebe olarak geldiği Elazığ’da kendi dil okulunu açtı

– Nijerya’dan talebe olarak geldiği Elazığ’da kendi dil okulunu açtı

Okumak için 7 bin 700 kilometreden geldi, kendi işinin patronu oldu

ELAZIĞ – Nijerya’dan okumak için Elazığ’a gelen ve burada evlenerek kendisine yeni bir yaşam kuran Bilal Rabiu Kolo, hayalini gerçekleştirmiş oldu ve dil okulu açarak kendi işinin patronu oldu.

2010 senesinde Nijerya’dan Elazığ’a okumak için gelen Bilal Rabiu Kolo (32), Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü tamamladı ve arkasından yüksek lisansını tamamladı. Kolo, hem de bir taraftan okurken bir taraftan da dil kurslarında çalışmaya başladı. Arzu hemşire ile evlenen ve bir evlatları olan Kolo, Elazığ’da yeni bir hayata başladı. Kolo, arkasından en büyük hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. İngiltere merkezli bir dil okulu ile görüşen Kolo, bayilik almaya hak kazanmıştır. Ataşehir Mahallesi’nde bir yer kiralayarak 60 talebe kapasiteli okulunu açan Kolo, yeni dönem için kayıtlara başladı. 7 bin 756 kilometreden gelmiş olarak Elazığ’da kendi işinin patronu olan Kolo, çalışkanlığı ve azmi ile her insana örnek oluyor.

İlk başta Elazığ’a talebe olarak geldiğini belirten Bilal Rabiu Kolo, “Eğitimi burada gördüm. Süre içinde de çalışmaya başladım. Bilhassa eğitim sektöründe vazife yaptım. Değişik hususi okullarda dil kurslarında vazife yaptım. Uzun süredir planladığım dil kursu açma planım gerçekleştirdik. Şuan bir kurum sahibiyiz. Türk vatandaşı ile evlendim. Eşimde burada hemşire. Zamanında yazışma alanında çalışıyordum. Dergilerde yazıp çiziyordum. Sıhhat içeriklere ihtiyacın olduğundan tanışmamız oldu. Bizim dil okulumuz Türkiye‘nin ilk ve tek internasyonal dil okulu olacak. 1964 senesinde Londra’da kurulmuş bir okul. Türkiye‘de 22 şubesi var. Dünyanın değişik devletlerinde şubeler var. En büyük farkımız, bizlere katılan bir talebe yaşam boyu eğitim alıyor. Bilhassa konuşma kulüplerimiz oldukca etken. Kesintisiz bir halde talebe devam edebiliyor. Bu bir tek Elazığ’da değil, 22 şubemizde hiçbir ücret ödemeden eğitime devam edebiliyor” dedi.

Kursun 60 talebe kapasiteli bulunduğunu aktaran Kolo, “Sabah, öğlen ve akşam gurupları ile kapasite artıyor. Şimdilik 5 tane yabancı uyruklu öğretmenimiz var. İleri dönük gelişeceğiz. Süre içinde oldukca değişik tepkiler gördüm. Bilhassa Türkiye misafirperverliği ile bilinir. Bugüne dek şahsen negatif anlamda bir şey yaşamadım. Kucakladılar, sevdiler ve desteklediler. Bunun için de oldukca oldukca memnunum ve mutluyum. Eşim olmadan hiçbir yere varamazdım. Kendisine sonsuz şükranlarımız arz ediyorum. Hakikaten fazlası ile destekledi ve desteklemeye de devam ediyor” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Türkiye Nijerya Elazığ Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.