Dogecoin Hacmi Artarken Fiyat Yükseliyor! Ralli Devam Edecek mi?

Popüler meme coin projesi Dogecoin (DOGE), geçtiğimiz gün ortalama yüzde 10 oranında bir artış yaşadı. CoinMarketCap tarafınca sağlanan verilerine nazaran, DOGE şu anda yüzde 4.78 artışla 0.076 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Dogecoin fiyatını etkileyen faktörler neler?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz benzer biçimde; Meme kripto para biriminin 10.2 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile en büyük onuncu kripto para birimi olduğu ve şu anda bir öteki altcoin projesi olan Polkadot (DOT)’un oldukca önünde olduğu görülüyor. Büyük kripto para borsalarında da meme coin projesi DOGE’nin tecim hacminde keskin bir artış olduğu belirtiliyor. Meme kripto para biriminin işlem hacmi, önceki işlem gününe nazaran yüzde 148 artışla beraber son 24 saatte 1,1 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Yaşanmış olan çift haneli yükselişe karşın DOGE, Mayıs 2021 tarihinde kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi(ATH) olan 0,73 dolardan hemen hemen yüzde 89 oranında aşağıda bulunuyor.

Bugün gerçekleşen yükseliş hareketinin başlıca sebepleri içinde, artan daha büyük kıymetli işlemlerin, azalan madenci rezervlerinin ve istikrarlı bir halde artmaya devam eden uzun vadeli DOGE sahiplerinin yer almış olduğu belirtiliyor. IntoTheBlock gelen verilere nazaran Pazar günü, önceki gün kaydedilen 943 işlemden toplam 505’inin büyük Dogecoin işlemleri olduğu (100 milyon doları aşan işlemler) görülüyor.

Madenci rezervinin düşmüş olduğu belirtiliyor

IntoTheBlock tarafınca sağlanan verilere nazaran, başka yerlerde toplam madenci rezervinin 6,16 milyar DOGE’dan, yıldan bugüne(YD) yüzde 32 oranında düşüşle Aralık 2013 tarihinde görülen seviyelere gerilediği belirtiliyor. Madenci rezervi, hemen hemen satım işlemleri için piyasaya sunulmamış, madenciye bağlı cüzdanlarda tutulan toplam kripto paraları ifade eden bir ölçümdür. Madenci rezervlerinin azalması, bu kuruluşların madencilik gelirlerini nakde çevirdiklerinin bir göstergesidir.

 

IntoTheBlock’tan alınan verilere nazaran, bir yıldan fazla bir süredir ortalama 2,57 milyon adresin Dogecoin’i elinde tuttuğunu, bunun da yıldan yıla(YY) yüzde 40’tan fazla arttığı görülüyor. Ek olarak, kısa vadeli DOGE sahiplerinin (bir aydan daha kısa bir süre tutanlar), geçtiğimiz yıl ortalama 876.000’e kadar ulaşmasının peşinden sayılarının ortalama 150 bine düşmüş olduğu görülüyor. Ayrıca, önder kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içinde yüzde 1.87 düşüşle, şu anda 21.227 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Ethereum (ETH) son 24 saatte yüzde 3.47 düşüşle şu anda 1,217 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Tüm kripto para piyasası, Kasım 2021 tarihinde neredeyse 3 trilyon dolara ulaşmasının peşinden 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin altına düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Feysbuk‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.