Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Putin’den eleştiri toplantı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de gerçekleştireceği zirveyi ve Dağlık Karabağ’daki son gelişimleri ele aldı. Görüşmede Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı operasyonun da ele alınması planlanıyor.

Abone ol

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise yapmış olduğu açıklamada, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan mekanizma tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” dedi.

Kremlin’den meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de yapacağı görüşme öncesi Güvenlik Konseyi’nin sürekli üyeleriyle video konuşma kanalıyla toplantı gerçekleştirmiş oldu. Görüşmede Rus-Türk ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, Dağlık Karabağ’daki durumun görüşüldüğü ve üçlü anlaşmanın tüm hükümlerinin acilen yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı kaydedildi.

Peskov: “Tahıl anlaşması umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder”
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da gündeme dair gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna tahılının sevkiyatına değindi. Türkiye başka olmak suretiyle Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca koordine edilen mekanizmanın işleyişi hakkında konuşan Peskov, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” dedi.

Ukrayna tahılının dünyaya sevkiyatı ile ilgili üç ülke ve BM içinde imzalanan anlaşmanın sorunların çözümüne dair iyi bir örnek teşkil ettiğini belirten Peskov, “Bu antak kalma tüm tarafların çıkarlarını dikkate alınarak oldukca zor konuların çözülebileceğine dair güzel bir örnek oldu. Bu durumda BM Genel Sekreteri Guterres’in ve doğal ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mühim katkıları var” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.