Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı KPSS iptalini getirdi DDK Başkanı Arıncı Selvi’ye konuştu

KPSS’de aynı sual skandalı sonrası ÖSYM dün sınavların iptal edilmiş olduğu kararını deklare etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı mevzuya ilişkin bilgileri Abdülkadir Selvi’ye hücum etti.

Abone ol

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, iptal edilen KPSS imtihanı için “Hiçbir sual işaretinin bırakılmaması için sınavın iptal edilmesi gerekiyordu” yorumunu yapmış oldu.

Özgürlük’ten Abdulkadir Selvi, bugünkü “Erdoğan’ın, ‘Zihinlerde hiçbir sual işareti kalmasın’ talimatı KPSS’de iptali getirdi” köşe yazısında şike iddialarının peşinden iptal edilen KPSS ile ilgili yaşanmış olan gelişimleri aktardı. DDK Başkanı Arıncı’nın ifadelerinin de yer almış olduğu yazının öne çıkan kısımları şu şekilde:

“KPSS soruşturması devam ederken bir kararın alınması gerekiyordu. Yediiklim Yayınevi’nden alındığı tespit edilen sorular iptal edilip KPSS imtihanı geçerli mi sayılacaktı yoksa sınavın iptali yoluna mı gidilecekti? Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimsenin gönlünde en küçük bir kuşku oluşmasın” diyor. Bunun üstüne sınavın iptaline karar veriliyor. DDK Başkanı Yunus Arıncı ile konuştum. Sınavın iptalini gerektirecek bulgulara ulaşıldı mı diye sormuş oldum. “Bazı bulgular var. Hiçbir sual işaretinin bırakılmaması için sınavın iptal edilmesi gerekiyordu” diye cevap verdi.”

“Koordineli çalışmaya devam edeceğiz”
KPSS sınavıyla ilgili soruşturma dört koldan yürütülüyor. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mali Şube Müdürlüğü ve YÖK’ün soruşturması derinleşerek devam ediyor. Bu aşamada kafama Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış olduğu için bundan sonrasında iyi mi devam edecek sorusu takıldı. DDK Başkanı Yunus Arıncı’ya bu noktayı sormuş oldum. “Bizim incelememiz ile savcılık ve polis soruşturması eşzamanlı olarak yürüyecek” dedi. DDK, YÖK, savcılık ve polis dört koldan KPSS vakasının üstüne gitmeye devam edecek. Yunus Arıncı, “Koordineli olarak çalışıyoruz, aynı koordinasyon içinde devam edeceğiz” diye konuştu. Her birim kendi alanında soruşturmasını yürütecek sadece elde ettikleri bulgular beraber değerlendirip öyleki mesafe alacaklar. Burada zamana karşı bir yarış yaşanıyor. Hem olayın aydınlatılması gerekiyor hem de iddialara yol açan KPSS’yle ilgili bir kararın verilmesi gerekiyordu. İlk aşamada imtihan iptal edildi. ÖSYM Başkanı Ersoy, yeni imtihan takviminin 17 Eylül’de başlayacağını deklare etti.

“Dijital verilerin karartılmaması gerekiyordu”
KPSS soruşturmasında dinamik bir süreç yönetimine şahit oluyoruz. Bu o denli mühim bir nokta ki, delillerin yok olmasına izin verilmiyor. DDK Başkanı Yunus Arıncı tecrübeli bir isim. Oldukca başarı göstermiş bir Başbakanlık Teftiş Kurulu başkanıydı. O birikimini bu soruşturmaya yansıtıyor. Olayın ilk anından itibaren DDK müfettişlerinden oluşan bir kurul derhal ÖSYM ve Yediiklim Yayınları’nda incelemelerine başladı. Fakat o sırada garip bir gelişme oldu. DDK Başkanı Arıncı, incelemenin sonucunu beklemedi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bizzat giderek kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Niçin sıcağı sıcağına bu şekilde bir girişimde bulunduğunu sormuş oldum. “Bizim dijital verilere el koyma yetkimiz yok. Dijital verilerin karartılmaması ve yok edilmemesi gerekiyordu. Bunun için bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kabahat duyurusunda bulundum. Böylece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Mali Şube operasyon düzenledi. Böylece dijital veriler kayıt altına alındı. Dijital verilerin karartılmasına izin verilmedi. Tüm veriler elimizde. Şimdi biz bu verileri inceleyip koordineli bir halde bu vakası aydınlatacağız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.